Podsumowanie roku 2016 na rynku nieruchomości

Data opublikowania: 9 stycznia 2017

Koniec roku to czas podsumowań, również na rynku nieruchomości. Branża ta radziła sobie całkiem dobrze, zarówno pod względem ilości realizowanych inwestycji, jak i sprzedanych mieszkań.

Rynek deweloperski poprzedni rok może zaliczyć do udanych, co widać w ilości zrealizowanych transakcji sprzedaży. Ponadto mocno się rozwinął rozciągając swój zasięg na mieszkania na wynajem, mikroapartamenty, czy mieszkania dla studentów, wprowadzając je do swojej oferty.
Liczba sprzedaży w każdym kolejnym kwartale biła rekordy. Wynika to przede wszystkim z dobrej koniunktury, ostatniej szansy skorzystania z programu Mieszkanie Dla Młodych, czy podniesienia wysokości wkładu własnego przy kredycie hipotecznym od roku 2017.

Ożywienie na rynku nieruchomości

fot. Yastremska/bigstockphoto.com

Polskim rynkiem interesuje się coraz więcej inwestorów zagranicznych. Jedną z grup są firmy, które w naszym kraju chcą lokować swoje siedziby ze względu na korzystne ceny, drugą podmioty, które kupują całe budynki w formie inwestycji, przeznaczając pojedyncze lokale na wynajem.

Jednak deweloperzy w minionym  roku natrafili również na pewne przeszkody, mianowicie problem z zakupem ziemi powstały po wprowadzeniu ustawy o ochronie gruntów rolnych, która blokuje dostęp do części gruntów w granicach miast. Jednak mimo to liczba sprzedawanych mieszkań i liczba prowadzonych inwestycji była większa niż w latach poprzednich.

Na rynku pojawiło się również więcej ofert z rynku pierwotnego. Wynika to z faktu, że pomoc w zakresie programu MDM została rozszerzona na takie nieruchomości, ale również z niższych cen. Wśród mieszkań z drugiej ręki większym zainteresowaniem cieszą się te z dużą liczbą pomieszczeń, podczas gdy z rynku pierwotnego lepiej sprzedają się nieruchomości o większej, otwartej powierzchni.

W kraju widać wyraźną dominację kilku regionów w tym zakresie. Najwięcej sprzedaje się w województwach mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim, małopolskim i śląskim.

Równie dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości komercyjne – zarówno ze strony kupujących jak i najemców. W 2016 roku powstało wiele nowych inwestycji – biurowców, a nawet całych ulic handlowych, głównie w stolicy, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. W tym roku oddano do użytku również jedną z większych galerii handlowych w Polsce, a następne tego typu obiekty są w fazie budowy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *