Pokaźne odszkodowanie dla dawnej właścicielki ziemi na Mazurach

Data opublikowania: 5 listopada 2015

Przesiedleńcy mają szansę na odszkodowania za utracone ziemie? Przy odpowiedniej determinacji mogą odzyskać przynajmniej część środków. Spadkobiercy właścicielki ziemi na Mazurach otrzymają od Skarbu Państwa 635 tysięcy złotych!

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zasądził, że spadkobiercy posiadaczki ziemi na Mazurach, która w latach 70. XX w. wyjechała do Niemiec pozostawiając swoją własność, mają otrzymać od Skarbu Państwa odszkodowanie w wysokości, bagatela, 635 tysięcy złotych! Kwota i tak nie zawiera wszystkich odsetek, ponieważ sędzia zdecydował, że czas, za który będą one naliczane, ulegnie skróceniu.

Odszkodowanie za ziemię

fot. kadmy/bigstockphoto.com

Sprawa dotyczy gospodarstwa w Nagladach, którego powierzchnia wynosi 18 ha. Zostało ono opuszczone przez prawowitą właścicielkę w 1978 r., gdy wyjechała ona na stałe do RFN. Już w dniu, w którym wyjeżdżała, gmina przygotowała protokół zdawczy, w którym spisano stan majątku. Następnie całość przejął naczelnik gminy Gietrzwałd, który nieruchomość przekazał państwu.

Mieszkający w niemieckiej Kolonii spadkobiercy dawnych właścicieli walczą o ziemie przodków już od kilku lat. W 2011 r. problemy z odszkodowaniem za 18-hektarowe gospodarstwo były powodowane postawą wojewody warmińsko-mazurskiego, który nie chciał uznać decyzji sądu, stwierdzając, że jest ona nieważna i narusza przepisy. W dalszej kolejności, spadkobiercy wystąpili do sądu o odszkodowanie w wysokości 750 tysięcy złotych. Biegły wycenił jednak nieruchomość na 636,5 tysiąca złotych i o taką kwotę walczono. Sąd Okręgowy w Olsztynie zasądził rozdzielenie tej sumy na troje spadkobierców. Każdy miał dostać po ok. 212 tysięcy złotych wraz z odsetkami naliczanymi od listopada 2013 r.

Doszło jednak do zaskarżenia wyroku przez Prokuratorię Generalną. Ostatecznie, sąd podtrzymał wyrok, zgodnie z którym każdemu z trojga dzieci dawnej posiadaczki, Skarb Państwa ma wypłacić po ponad 212 tysięcy złotych odszkodowania. Prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego potwierdził jednak wcześniejsze stanowisko Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa i nakazał naliczyć odsetki dopiero od marca tego roku a nie jak wnoszono, od listopada 2013 r. Zarówno w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, jak i w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku toczy się jeszcze wiele podobnych spraw o odszkodowanie za utracone ziemie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *