Pokój dla ucznia

Data opublikowania: 7 września 2017

Gdy urządzamy pokój dla ucznia, powinniśmy mieć na uwadze kilka rzeczy jednocześnie. Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednie warunki do nauki. Wyposażenie pokoju powinno też rosnąć wraz z dzieckiem – dać się łatwo modyfikować bez konieczności częstych remontów i wymiany większości mebli. Niebagatelną kwestią są upodobania i zainteresowania samego dziecka. Weźmy pod uwagę, że mogą się one często zmieniać, co też wpłynie na potrzebę zmian w wystroju.

Miejsce do nauki

Wygodne, ergonomiczne biurko jest bezwzględnie konieczne. Stolik nie wystarczy – choćby dlatego, że tego typu meble zwykle nie zapewniają odpowiedniej postawy ciała podczas nauki, ani też nie mieszczą się na nich wszystkie potrzebne podręczniki i przybory szkolne. Zarówno biurko, jak i krzesło powinny mieć regulowaną wysokość, żeby nie trzeba było ich często zmieniać. Błędem jest kupowanie uczniom początkowych klas szkoły podstawowej mebli dla dorosłych, gdyż wymuszają one niewygodną pozycję podczas siedzenia (blat za wysoko, nie można wygodnie oprzeć nóg na podłodze), a co za tym idzie, na wspomniane problemy z postawą.

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Należy też zapewnić wystarczającą ilość miejsca do przechowywania przyborów szkolnych. Mogą to być szuflady w biurku, a może to być przestrzeń nad biurkiem, gdzie można umieścić funkcjonalną nadstawkę. W handlu są też dostępne biurka z otwieranym blatem, pod którym kryje się praktyczny schowek.

Ważne jest także odpowiednie oświetlenie. Należy zapewnić odpowiednią ilość światła dziennego, które jest najkorzystniejsze dla oczu, więc dobrze, by biurko stało w pobliżu okna. Powinna też być możliwość zasłonienia okna, gdy światło słoneczne jest zbyt intensywne.

Jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne, zaleca się zarówno górne źródło światła, jak i dodatkową lampę na biurku. Światło w miejscu do pracy (pisania, czytania, korzystania z komputera) powinno mieć natężenie 500 luksów i dość chłodną barwę. Poleca się żarówki halogenowe lub LED-owe.

Uniwersalność a indywidualność

Wspomnieliśmy już o meblach o regulowanej wysokości, które rosną wraz z dzieckiem i których nie trzeba zmieniać co roku. Warto też postawić na meble o uniwersalnym, prostym, ponadczasowym wzornictwie i w neutralnej kolorystyce. Meble takie są swego rodzaju bazą, do której pasują najróżniejsze elementy dekoracyjne odzwierciedlające indywidualność dziecka. Charakter pokoju można łatwo dostosować do upodobań i zainteresowań poprzez np. przemalowanie ścian na inny kolor, naklejenie dekoracyjnej tapety, powieszenie obrazków i plakatów czy też położenie na podłodze dywanika z ulubionym motywem. Elementy te nie są bardzo kosztowne i w razie potrzeby można je łatwo zmienić.

Wykorzystanie przestrzeni

Należy zapewnić dziecku lub nastolatkowi odpowiednią ilość miejsca do przechowywania rzeczy. Pokoje dla dzieci i młodzieży mają zwykle niezbyt duży metraż, więc jest to pewne wyzwanie. Pomocne okażą się rozwiązania umożliwiające wykorzystanie przestrzeni w pionie, takie jak łóżka piętrowe lub podwyższone, z półkami i szufladami pod materacem. Można też wykorzystać siedziska i pufy ze schowkami.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *