Pokoje do wynajęcia, czyli wakacyjny biznes

Data opublikowania: 11 lipca 2011

Pokoje do wynajęcia, czyli wakacyjny biznesPo zakończeniu roku akademickiego większość studentów wyprowadza się z wynajmowanych mieszkań i wraca do domów rodzinnych, wyjeżdża do pracy, na wakacje. Ci, którzy chcą, by lokum czekało na nich do października, muszą wnosić opłaty przez okres wakacji. Zdarzają się co prawda właściciele, gotowi za symboliczną opłatę zatrzymać mieszkanie do początku nowego roku akademickiego. Większość jednak nie chce tracić na okresie wakacyjnym. Studenci natomiast niechętnie opłacają mieszkania, z których nie korzystają.

Dla właścicieli pojawia się więc problem – jak nie stracić na wyjeździe studentów z miasta.

Od kilku lat tak zwane „mieszkania wakacyjne” cieszą się w Polsce dużą popularnością. Gwarantują one bowiem co najmniej przyzwoity standard i stosunkowo przystępną cenę. Wakacyjne mieszkania są najczęściej tańsze i, rzecz jasna, znacznie swobodniejsze od pokoi i apartamentów hotelowych.

Właściciele lokali studenckich, chcąc uzupełnić wakacyjną lukę w przychodach, często decydują się na wynajem mieszkań turystom.

Najlepsze perspektywy zarobku mają właściciele lokali, znajdujących się w największych aglomeracjach w kraju, interesujących ze względu na swoje położenie (nadmorskie, górskie), bogate życie kulturalne czy też stanowiących dobrą bazę wypadową. Największym powodzeniem cieszą się: Kraków, Gdańsk, Wrocław oraz Warszawa.

Wymagania turystów, wynajmujących mieszkanie lub pokój wakacyjny:

  • dobra lokalizacja,
  • wygląd mieszkania (najbardziej liczy się czystość),
  • pełne wyposażenie pokoi, kuchni i łazienki (łącznie z naczyniami, pościelą, etc.),
  • jak najwyższy standard za rozsądną cenę,
  • dostęp do Internetu.

W przypadku wynajmu mieszkania na pokoje należy pamiętać:

  • o komforcie wakacyjnych najemców (nazbyt ekonomiczne zarządzanie przestrzenią – wciskanie kilku łóżek do jednego pokoju, duża liczba ludzi przypadających na jedną kuchnię i łazienkę, etc. – nie zachęcą potencjalnych najemców),
  • o ustaleniu ceny adekwatnej do standardu (nikt nie wynajmie pokoju przechodniego w cenie pokoju niezależnego),

Właściciele, oferujący wakacyjne pokoje do wynajęcia, zazwyczaj zamieszczają swe oferty w Internecie (w serwisach pośredniczących oraz na Allegro).

Ceny mieszkań i pokoi wakacyjnych są bardzo zróżnicowane. Na przykład – dwupokojowe mieszkanie w Gdańsku o powierzchni około 40 metrów kwadratowych wynająć można za cenę około 100 złotych za dobę.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *