Pół miliarda złotych – tyle jest wart polski rynek luksusowych nieruchomości

Data opublikowania: 22 czerwca 2015

Pojecie luksusowych nieruchomości zależy od zamożności i jest inne dla różnych grup dochodowych. Nabywcy lokali z dochodami brutto w granicach do 20 tysięcy złotych, szacują wartość 1 metra kwadratowego na kwotę około 16-17 tysięcy złotych, natomiast powyżej 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy zapłacą milionerzy dolarowi. Na rezydencje i apartamenty w niewielkiej liczbie – około 200, Polacy wydają w ciągu roku blisko 500 mln złotych.

Nieruchomości luksusowe

fot. alexraths/bigstockphoto.com

Praktycznie w Polsce w pojęciu cudzoziemców nie występują luksusowe apartamenty, lecz mieszkania o podwyższonym standardzie. W budowie luksusowych nieruchomości prym wiodą największe polskie aglomeracje, z których na pierwszym miejscu jest Warszawa, gdzie cena 1 metra kwadratowego może sięgać do 60 tysięcy złotych. Zagraniczne rezydencje francuskie, hiszpańskie czy nawet włoskie, przewyższają nasze rezydencje ceną i klasą wyposażenia.

Polskimi nabywcami luksusowych lokali stali się przedstawiciele biznesu, którzy swoją działalność rozpoczynali w latach dziewięćdziesiątych, a ich status społeczny i ekonomiczny pozwala na lokowanie oszczędności w luksusowych nieruchomościach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, normą apartamentów staje się basen, sauna oraz klimatyzacja, a bezpieczeństwo lokatorów oprócz monitoringu ma zapewnić całodobowy dozór portiera. Powierzchniowo też nasze apartamenty różnią się od tych zagranicznych, gdzie 100 metrów kwadratowych – to dla nas dużo, natomiast dla zachodniego zamożnego nabywcy – to wymiar przeciętnego mieszkania.

Najdroższe luksusowe nieruchomości rynku pierwotnego wybudowano w Warszawie, gdzie cena maksymalna za metr kwadratowy osiągnęła rekord i wyniosła 65 277 złotych (średnia cena 16,6 tysiąca złotych). Dużo niżej plasuje się Kraków, Wrocław i Trójmiasto przy średniej cenie metra kwadratowego w granicach 12-13 tysięcy złotych. Klientami luksusowych lokali stają się lekarze, prawnicy i wracający z zagranicy nasi obywatele. Polski rynek luksusowych nieruchomości stawia pierwsze kroki, a w sytuacji gdy obecnie popyt przewyższa podaż, przewiduje się jego dalszy rozwój.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *