Polacy budują mniejsze domy

Data opublikowania: 31 sierpnia 2017

Obserwując obecną sytuację na rynku domów jednorodzinnych, da się zauważyć tendencje do budowy mniejszych domów niż to było jeszcze kilkanaście lat temu. Zdecydowanie częściej Polacy decydują się na funkcjonalny dom parterowy niż na przestronną, piętrową posiadłość.

Najwięcej budynków jednorodzinnych ma aktualnie metraż w granicach 130 mkw. Taka nieruchomość pozwala na obniżenie kosztów budowy domu i stworzenie optymalnej liczby pomieszczeń dla wszystkich domowników. Duże budowle, które przekraczają 200 metrów kwadratowych powierzchni, są realizowane najczęściej w wyższym standardzie. Jednak wille powstają rzadko i prestiżowych lokalizacjach. Średnia cena budowy jednego metra kwadratowego domu wynosi 3000 zł. Sporo drożej będzie w stolicach województw oraz popularnych regionach turystycznych – nad morzem oraz na Mazurach. Natomiast jeszcze niższą cenę za metr uzyska się na peryferiach, czyli terenach z dala od dużych ośrodków miejskich. Indywidualny taryfikator cen dotyczy nieruchomości o zabytkowym charakterze – np. odrestaurowanych willi z okresu przedwojennego, które mają swoją historię i unikatowy klimat.

rukanoga/bigstockphoto.com

W Polsce stale budowane są głównie domy murowane z pokryciem dachowym w postaci dachówki ceramicznej. Najczęściej wybiera się ogrzewanie gazowe ze względu na jego niższą cenę. Nowo wybudowane domy coraz częściej wyposażone są w piwnice, co wcześniej zdarzało się sporadycznie. Domy jednorodzinne powstają na działkach o powierzchni około 20 arów, która sprawdza się w przypadku mniejszych, parterowych nieruchomości.

Niegdyś popularne budownictwo wielopokoleniowe, czyli ogromne domy dla kilku pokoleń, właściwie zamiera. Zdecydowanie bardziej opłaca się wybudować mniejszy dom, gdyż technologie oraz moda w budownictwie dynamicznie się zmieniają, dlatego nieruchomości sprzed kilkunastu lat nie są już atrakcyjne dla nowego nabywcy czy mieszkańca. Współczesne domy projektowane są najczęściej dla czteroosobowej rodziny z uwzględnieniem niewielkiego ogrodu oraz garażu. Coraz częściej stosuje się też odnawialne źródła energii oraz inne proekologiczne rozwiązania budowlane.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *