Polacy chcą domów inteligentnych

Data opublikowania: 19 listopada 2014

Czasy, gdy „kąt ciasny, ale własny” był szczytem marzeń typowego Polaka już minęły. Teraz marzymy o nowoczesnych domach, które zachwycą wyglądem i funkcjonalnością. Sprawia to, że rośnie popularność domów inteligentnych.

Polacy na bieżąco śledzą nowinki pojawiające się w różnych branżach, by wiedzieć, co warto posiąść, by ułatwić i uprzyjemnić sobie codzienne życie. Ciekawe rozwiązania przyjmują się u nas praktycznie tak szybko, jak na Zachodzie. Nie powinno więc dziwić, że i do nas przyszła moda na tzw. inteligentne domy. To właśnie ich segment jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się na całym polskim rynku nieruchomości.

Inteligentne domyMimo tego, że inwestycja w inteligentny dom wciąż wymaga wyłożenia sporej sumy, to i tak zainteresowanie tego typu budynkami stale rośnie. Ta tendencja z pewnością się utrzyma, ponieważ ceny takich inwestycji zaczęły spadać. Aktualnie są one już tylko o kilka procent wyższe niż koszty ponoszone w związku z budową standardowego domu. Dodatkowo Polakom po prostu bardzo odpowiada możliwość zarządzania domem poprzez wybieranie konkretnych funkcji w komputerze, smartfonie lub tablecie. Zaświecanie świateł, opuszczanie żaluzji, obserwowanie podwórka to tylko niektóre opcje chwalone przez właścicieli takich nieruchomości. Warto nadmienić, że wśród ich walorów wymienia się nie tylko wygodę, jaką zapewniają, ale również niezaprzeczalne bezpieczeństwo ich użytkowania. Inteligentny dom łatwiej jest ochronić przed złodziejami, wandalami, ale też przed wypadkami takimi, jak choćby pożar.

Bardzo istotnym aspektem jest również ekologiczność i ekonomiczność takich budynków. Pozwala to w dużym stopniu zaoszczędzić na mediach, a jednocześnie powoduje, że są one przyjazne dla środowiska. Przeciętny inteligentny dom wyposażony jest w rozwiązania pozwalające maksymalnie zatrzymywać ciepło, dzięki czemu nie wymaga ogrzewania w stopniu, w jakim jest ono niezbędne w innych budynkach. Taką rolę pełnią odpowiednie rolety, które dodatkowo w lecie chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.

Rosnąca popularność inteligentnych domów jest zjawiskiem zdecydowanie korzystnym dla polskiej gospodarki. Nie chodzi tu tylko o rynek nieruchomości. Jesteśmy jednymi z największych producentów okien i drzwi na świecie, więc otrzymujemy zamówienia na elementy niezbędne w nowoczesnych domach. Nasze wyroby trafiają do ponad stu krajów na całym globie. Produkujemy też rolety, których w samym 2013 r. wytworzyliśmy ok. 1 miliona.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *