Polacy coraz chętniej kupują mieszkania na osiedlach „chronionych”

Data opublikowania: 25 marca 2013

Polacy coraz częściej wybierają osiedla chronionePolacy coraz częściej decydują się na zakup mieszkania znajdującego się na tzw. chronionym osiedlu. Zwracają przy tym uwagę na takie kwestie, jak monitoring, stróżówka czy recepcja. Wynika z tego, że przywiązujemy coraz większą wagę do bezpiecznej lokalizacji. Mimo to, trzeba pamiętać, że na tego rodzaju osiedlach rzadziej pojawia się straż miejska czy policja, a to oznacza, że jednak mieszkania wcale nie są tak dobrze chronione, jak mogłoby się wydawać.

Według statystyk, ok. 50% osób, które planują nabyć mieszkanie zwraca uwagę na to, czy jest ono odpowiednio chronione. Jest to wyjątkowo ważne dla młodych rodzin. Najczęściej trend ten jest zauważalny wśród tych osób, które zamierzają zamieszkać w dzielnicach uważanych za mało bezpieczne. Zależy im na tym, aby dane osiedle było pilnowane przez stróża albo przynajmniej było wyposażone w monitoring. Oznacza to, że Polacy są coraz bardziej skłonni do inwestowania w nowe lokale. Należy bowiem przyznać, że w starym budownictwie, a już szczególnie w blokach z wielkiej płyty ochrona jest albo mierna, albo żadna.

Eksperci przyznają, że w nowych nieruchomościach monitoring powoli staje się standardem. Jeśli go nie ma, to pojawia się ogrodzenie albo stróżówka. Natomiast w tych starszych budynkach można ewentualnie liczyć na portiera. Czasem pojawiają się również kamery, choć zwykle jest ich mniej niż na nowych osiedlach. Praktycznie w ogóle nie występują jednak ogrodzenia, które wiążą się już z większym kosztem.

Mimo tego, że w starszych budynkach czasem przeprowadzana jest modernizacja mająca na celu zwiększenie stopnia ich ochrony, to jednak specjaliści przyznają, że ochrona ta zazwyczaj nie jest wystarczająca. Podkreślają, że sam monitoring ani samo ogrodzenie nie mogą zagwarantować optymalnej ochrony, jeżeli brakuje człowieka, który dodatkowo czuwałby nad bezpieczeństwem mieszkańców. Zatrudnienie stróżów jest jednak dość kosztowne.

Nie da się ukryć, że stopień ochrony mieszkań jest w dużej mierze zależny od standardu danego osiedla i znajdujących się tam lokali. W apartamentowcach oraz pozostałych osiedlach, których standard jest określany jako podwyższony, najczęściej stosuje się zarówno monitoring, jak i recepcję. Natomiast w pozostałych przypadkach stawia się na ogrodzenia czy stróżówki.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *