Polacy gotowi zrezygnować z ogrzewania węglem – ale nie na swój koszt

Data opublikowania: 21 lutego 2019

Aż 2/3 ankietowanych osób, które kupują opał, deklaruje, że popiera decyzję samorządów odnośnie zakazu ogrzewania mieszkań i domów za pomocą paliw stałych. Większość z nich jest jednak zdania, że wymiana pieców w całości lub części powinna zostać sfinansowana.

Serwis internetowy Oferteo.pl przygotował niedawno opracowanie na ten temat. Badania zostały przeprowadzone na grupie osób, które ogrzewają swoje domy i mieszkania np. węglem. Raport pokazuje, że indywidualny nabywca węgla (głównie ekogroszku) czy drewna wie, że rezygnacja z ich używania może obniżyć poziom smogu. Takie zdanie ma aż 71% ankietowanych. Jednak podzielone są już opinie na temat tego, czy samorządy powinny zakazać ogrzewania nieruchomości paliwami stałymi. 34% osób zgadza się na takie rozwiązanie, ale tylko wówczas, gdy samorząd w całości pokryje koszty wymiany pieców. 26% ankietowanych chce sfinansowania przynajmniej części kosztów. Tylko 6% osób uważa, że zakaz należy wprowadzić bez żadnych wyjątków. 30% ankietowanych nie zgadza się na wprowadzenie takiego zakazu.

Gorlovkv/bigstockphoto.com

Badani w większości zgadzają się z faktem, że smog negatywnie wpływa na życie i zdrowie ludzi. Tak uważa aż 95% ankietowanych. Zdaniem badanych smog odpowiada za wiele schorzeń, m.in. niewydolność oddechową (73%)oraz alergię i astmę (60%). Jednak już większość badanych nie jest pewna, czy smog wpływa na rozwój chorób nowotworowych. Z tym zgadza się tylko 41% osób. Ponadto 40% ankietowanych jest zdania, że smog wpływa na rozwój dolegliwości związanych z sercem i układem krwionośnym, a 29% zna wpływ smogu na choroby układu immunologicznego.

Zdaniem ekspertów za zanieczyszczenie powietrza w dużej mierze odpowiada przede wszystkim niska emisja, a więc spaliny, które powstają na skutek ogrzewania mieszkań i domów przy pomocy pieców oraz kotłów na paliwa stałe. Poza tym inne źródła zanieczyszczeń to przemysł, energetyka, rolnictwo oraz transport drogowy. W przeprowadzonym badaniu większość osób wskazała zanieczyszczenia przemysłowe jako główną przyczynę smogu – 42%. Na drugim miejscu znalazły się zanieczyszczenia z palenisk domowych (36%), a na trzecim wspomniany transport drogowy (14%). Część osób za smog obwinia ponadto klimat czy ukształtowanie terenu.

Serwis internetowy Oferteo.pl swoje badania powtarza regularnie. Wynika z nich, że cały czas w Polsce najpopularniejszym paliwem jest ekogroszek. W roku 2018 zainteresowanych jego kupnem było 49% osób, które szukały opału do ogrzewania swojego domu czy mieszkania. 31% ankietowanych osób, a więc mniej niż 1/3 zainteresowana była ekologicznym pelletem drzewnym. Z kolei tradycyjny węgiel kamienny kupowało 13% badanych. Tak duża popularność ekogroszku wynika przede wszystkim z jego niewielkiego kosztu. Nie da się ukryć, że podczas wybierania rodzaju opału większość ankietowanych kieruje się ceną (względami ekonomicznymi – 67%). Dopiero na kolejnych miejscach są ekologia (48%) czy warunki dostawy paliwa (29%). Pod tym względem w ciągu ostatnich kilku lat niewiele się zmieniło.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *