Polacy kupują mieszkania za gotówkę

Data opublikowania: 11 lutego 2020

3,8 mld złotych – z analizy NBP wynika, że tyle Polacy wydali na mieszkania w trzecim kwartale 2019 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że płacili gotówką, a powyższa suma dotyczy jedynie mieszkań deweloperskich, zakupionych tylko w 7 miastach Polski. Firma Heritage Real Estate Investments zakłada, że kolejne kwartały mogą być jeszcze bardziej owocne, jeśli chodzi o transakcje gotówkowe w kwestii nieruchomości mieszkaniowych. Co zatem świadczy o tak dużej popularności płatności za mieszkanie w gotówce?

Nieopłacalne lokaty

Trzymanie pieniędzy na lokacie ma niską opłacalność. Ta forma lokowania pieniędzy jest w ostatnim czasie rekordowo nisko oprocentowana. Niestety nie widać perspektyw, które zapowiadałyby zmianę obecnej sytuacji. Dane banku centralnego mówią, że na koniec 2019 roku przeciętny depozyt zakładany był na 1,21 proc. w skali roku – zatem można było osiągnąć słabe wyniki, jeśli chodzi o opłacalność oszczędności. Ponadto banki mają sporą płynność, depozyty wpływają do nich szybciej aniżeli kredyty, nie muszą więc starać się o nie ceną.

Obecna sytuacja różni się do tej sprzed lat, kiedy banki poprawiały warunki kredytowania i oferowały atrakcyjne lokaty, by wpływ oszczędności klientów był stały. Polacy wolą inwestować gotówkę w mieszkanie, niż zawierzać swoje pieniądze bankom, które mają niewiele zaoferowania w kwestii opłacalnego oprocentowania lokat.

Daniel Wiedemann/bigstockphoto.com

Rosnąca inflacja

Lokaty mają niskie oprocentowanie, a inflacja wykazuje zdecydowany wzrost. W sytuacji, kiedy odsetki z lokaty posiadają dużo mniejszy procent niż inflacja, inwestowanie w lokatę powoduje spadek wartości zgromadzonych na niej środków i inwestorzy szukają alternatywnych metod oszczędzania pieniędzy, a taką może być zakup mieszkania za gotówkę.

Statystyki nie kłamią

Polacy wolą zainwestować ją w nieruchomości, by nie tracić oszczędności. Niestety wiąże się to z tym, że jeśli nadal są chętni na kupno mieszkań w sytuacji, gdy ceny mieszkań i tak są już wysokie, to wzrosną z pewnością jeszcze bardziej.

To, jak chętnie Polacy dysponujący gotówką inwestują w mieszkania rynku pierwotnego, obrazują analizy opracowane przez HRE Investments dokonane na podstawie szacunków NBP.

W pierwszych trzech miesiącach roku 2019 roku rodacy zapłacili za ponad 10 tys. mieszkań ok. 4,3 mld złotych – to rewelacyjny wynik w sytuacji, kiedy te statystyki mówią jedynie o rynku deweloperskim i dotyczą tylko 7 miast Polski. Trzeci kwartał przyniósł nie mniej imponującą kwotę, czyli 3,8 mld złotych i 7 tysięcy kupionych mieszkań. Przewyższył tym samym trzeci kwartał roku 2018 o 1,1 mld złotych.

NBP stara się sporządzać swoje analizy na podstawie danych, które najlepiej będą odzwierciedlały realia rynkowe. Po wyeliminowaniu statystyk dotyczących wkładu własnego oszacowano, że w trzecim kwartale 2019 roku płatność gotówką stanowiła 54 proc. kwoty wydanej na mieszkania w stanie deweloperskim w 7 miastach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk, Gdynia).

Źródło: biznes.interia.pl

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *