36% Polaków szuka mieszkania i aż 17% w celu inwestycji

Data opublikowania: 21 maja 2014

O tym, że polski rynek nieruchomości rozwija się całkiem nieźle, wiadomo od dłuższego czasu. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, po co w ogóle Polacy kupują mieszkania? Okazuje się, że niekoniecznie szukają dachu nad głową. Po to, by mieć gdzie osiedlić się wraz z rodziną, w mieszkanie inwestuje zaledwie… 38% obywateli naszego kraju. Kolejnych 17% chce zainwestować w mieszkanie, by dalej na nim zarabiać, zazwyczaj poprzez udostępnianie go pod wynajem. Jest jeszcze 9% kupujących, którzy planują w ten sposób zadowolić osoby trzecie i chcą podarować nieruchomość bliskim. Zazwyczaj są to przedstawiciele starszego pokolenia – dziadkowie kupujący mieszkania wnukom lub rodzice inwestujący w ten sposób w przyszłość swoich dzieci.

bigstock-Keys-to-brand-new-apartment-54355439

Wracając do 36% ankietowanych Polaków, którzy kupują mieszkanie dla siebie, to najczęściej są to osoby, które już mają własne lokum. Z reguły chcą jednak nabyć lokal o większym metrażu. Może to wynikać albo z faktu, że powiększa się ich rodzina, albo z naturalnej potrzeby zamieszkania w lepszych warunkach. Niemniej jednak, zdarza się również tak, że osoby, które mieszkają w lokum o większym metrażu, z powodów oszczędnościowych chcą przeprowadzić się do mniejszej nieruchomości i sprzedają dotychczasowy lokal, by zamieszkać w nieco mniejszym i tańszym w utrzymaniu.

Trendy na rynku nieruchomości od kilku lat są niezmienne:

  • Najczęściej szukamy mieszkań dwupokojowych o stosunkowo niskiej cenie.
  • Sporym zainteresowaniem wciąż cieszą się też kawalerki.
  • Interesują nas lokale znajdujące się w pobliżu centrum miasta, jednak nie bezpośrednio w nim, ponieważ chcemy zaoszczędzić, jednocześnie żyjąc w miejscu nieco oddalonym od miejskiego zgiełku.
  • Coraz częściej decydujemy się także na nieruchomości leżące na obrzeżach miast.
  • Interesujemy się propozycjami zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego.

Większość Polaków kupuje mieszkania za pieniądze uzyskane dzięki kredytom. Niewielu jest w stanie zapłacić z oszczędności. Jeżeli chodzi o mieszkania kupowane pod wynajem, to najczęściej nabywane są kawalerki, odrobinę rzadziej mieszkania dwupokojowe. Dobrze, żeby znajdowały się w pobliżu najważniejszych punktów miasta, ponieważ są wtedy atrakcyjne dla lokatorów różnego typu – zarówno dla studentów, jak i dla singli, młodych małżeństw czy rodzin z dzieckiem.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. gość

    Kupno mieszkania z przeznaczeniem dla siebie albo dla kogoś bliskiego jest oczywiście zrozumiałe, ale jeśli masz już jedno, a zastanawiasz się nad kupnem drugiego, powinieneś pomyśleć, czy nie opłaca Ci się bardziej kupienie go w celach inwestycyjnych. Możesz mieć z tego niezłe zarobki, jeśli się odpowiednio przygotujesz, co może być dla Ciebie i Twojej rodziny zabezpieczeniem nawet na przyszłość – biorąc pod uwagę te wszystkie zawirowania związane z emeryturami.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *