Polacy wolą niższe budynki

Data opublikowania: 26 września 2019

Statystyki z ostatnich lat jasno pokazują, że w Polsce trwa boom w budownictwie mieszkaniowym. Popyt na tego typu nieruchomości również jest rekordowy. Jakie budynki Polacy wybierają najczęściej?

W zabudowie miejskiej coraz większą uwagę zaczyna się przywiązywać nie do liczby, ale do jakości stawianych budynków. Ma to znaczenie szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, gdzie już nie tylko samo mieszkanie, ale również jego okolica mają stwarzać komfortowe warunki do życia. Grunty w miastach, szczególnie w ich najatrakcyjniejszych lokalizacjach, są ograniczone, a w niektórych miejscach ich liczba już teraz mocno się kurczy. Z tego powodu mało jest dostępnych działek pod budowę, a te, które można kupić, osiągają horrendalne ceny.

VladKyryl/bigstockphoto.com

Inwestorzy decydujący się na budowę w prestiżowej lokalizacji muszą więc dyktować wysokie ceny nieruchomości, aby inwestycja taka była opłacalna. Najlepszym dla nich rozwiązaniem byłaby więc budowa wieżowców, która pomieści dużo więcej lokali niż bloki trzy-czterokondygnacyjne. Jednak na wygląd budynków wpływ mają przede wszystkim dwie kwestie. Pierwszą jest plan zagospodarowania przestrzennego, który jasno określa wysokość budynków, jakie mogą stanąć na danej działce. Drugą są nastroje społeczne i pojawiające się często sprzeciwy mieszkańców, którzy nie chcą żyć w gęsto zabudowanej, betonowej tkance, z budynkami zasłaniającymi niebo.

Obecnie tendencja wśród zarówno deweloperów, jak i planistów miejskich przemawia na korzyść budynków niskich, maksymalnie czteropiętrowych. Mieszkania w takich inwestycjach chętniej wybierają również kupujący, którzy zwracają uwagę nie tylko na wygląd wnętrza lokalu, ale również na bryłę i elewację samego budynku. Niższa zabudowa daje większe możliwości projektowe, budynki mieszkalne posiadają ciekawą elewację, często wzbogaconą o drewno czy kamień. Wysokościowce sprawdzają się wyłącznie w ścisłych centrach miast, w ciekawych architektonicznie budynkach, a do tego z atrakcyjnym widokiem. Wówczas są to jednak apartamenty z segmentu Premium, dostępne wyłącznie dla zamożnych nabywców. Zabudowa taka nie sprawdzi się w każdym mieście, lecz wyłącznie w takim z określonym profilem klienta.

Na trzech z największych krajowych rynków – w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, wśród ofert mieszkań na sprzedaż dominują lokale w budynkach 3 lub 4 piętrowych. Ponadto oferta takich mieszkań rośnie również w innych miastach – w Warszawie, będącej największym rynkiem mieszkaniowym w Polsce, we Wrocławiu, Poznaniu. W Krakowie i Gdańsku liczba lokali w niskich budynkach również sukcesywnie się zwiększa.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *