Polak szuka domu: taniego i małego?

Data opublikowania: 2 kwietnia 2015

Niskie stopy procentowe, program Mieszkanie dla Młodych i poprawiająca się koniunktura sprawiają, że Polacy coraz chętniej kupują domy. A które z nich cieszą się największą popularnością?

Polacy mają określone preferencje, co do domów, które chcieliby nabyć. Najczęściej wybieramy nieruchomości, które są niedrogie, a to sprawia, że z reguły mają też względnie niewielką powierzchnię. W większości wybieramy domy o powierzchni 100-200 mkw. Popularne są też budynki nieprzekraczające 100 mkw. powierzchni. Tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na duży dom o powierzchni przekraczającej 300 mkw.

Zakup domu

fot. Hoenstine/bigstockphoto.com

Gros osób planujących kupić dom przeznacza na niego maksymalnie 1 milion złotych, niewielu jest gotowych przeznaczyć na ten cel więcej niż 2 miliony złotych. Do rzadkości należy kupno nowego domu, głównie uwaga nabywców skupia się na nieruchomościach z rynku wtórnego.

Spośród wszystkich osób, które chcą zainwestować w dom, 88% zainteresowanych jest jego nabyciem, a 12% wynajmem. Jeśli chodzi o liczbę pokoi, to większość osób decyduje się na domy, w których znajduje się od 3 do 5 tego typu pomieszczeń. 2% kupujących chce, by w domu było ich więcej niż 7. 23% nabywców zadowoli się domem z 3 pokojami. Takie oferty najczęściej dotyczą domków letniskowych lub starych budynków, niejednokrotnie zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach.

Największe zainteresowanie zakupem domu odnotowywane jest w woj. mazowieckim i śląskim. Warto przy tym podkreślić, że są to województwa wysoko zaludnione. Szacuje się, że ogółem mieszka w nich 25% mieszkańców kraju. Podobnie duża liczba mieszkańców, co na Śląsku, poszukuje domów na Opolszczyźnie. Wielokrotnie są to Ślązacy, których region sąsiaduje z woj. opolskim.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *