Polska liderem w Europie Środkowo-Wschodniej

Data opublikowania: 7 października 2013

Polska liderem w Europie Środkowo-WschodniejPolski rynek nieruchomości komercyjnych powoli wyrasta na prawdziwego giganta w naszej części kontynentu. Według dotychczasowych szacunków, w trzech kwartałach tego roku udało się przeprowadzić transakcje o łącznej wartości przekraczającej 2 miliardy euro. Co więcej, eksperci pracujący dla firmy doradczej Jones Lang LaSalle są przekonani, że do końca bieżącego roku uda się dobić do co najmniej 3,1 miliarda euro. Statystyki prowadzone przez JLLS wskazują, że gdyby prognozy te potwierdziły się, to tegoroczny wynik na rynku nieruchomości handlowych byłby podobny do tego osiągniętego w roku 2007, czyli przed rozpoczęciem kryzysu. To informacja bardzo dobra dla całej polskiej gospodarki.

Dokładne dane opublikowane niedawno przez JLLS wskazują, że między styczniem a wrześniem 2013 r. wartość transakcji związanych z budynkami komercyjnymi wynosiła 2,064 miliarda euro, przy czym w samym trzecim kwartale było to aż 1,04 miliarda euro. Takie rezultaty pozwalają nam przewodzić na rynku nieruchomości handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Obliczenia analityków jednoznacznie wskazują, że właśnie w naszym kraju doszło do zawarcia największej liczby transakcji w tej części kontynentu. Było to 70% spośród wszystkich przeprowadzonych w Europie Centralnej. Coraz lepsze wyniki notowane z każdym kolejnym kwartałem pozwalają również wierzyć, że utrzymamy fotel lidera jeszcze przez dłuższy czas. Specjaliści podkreślają, że polscy inwestorzy nie skupiają się już tylko na centrach handlowych, ale rozszerzają swoją działalność także o zakup pomieszczeń biurowych. Mają zatem coraz większe możliwości stymulowania rynku nieruchomości.

Niemniej jednak, jeżeli chodzi o najistotniejsze transakcje, do jakich doszło w ostatnich miesiącach, to jednak dotyczyły one głównie galerii handlowych. Najważniejszymi, opiewającymi na najwyższe sumy transakcjami, jakie zostały zakończone między lipcem a wrześniem tego roku, były te związane z katowickim Silesia City Center oraz wrocławską Galerią Dominikańską. W pierwszym przypadku koszt przekraczał 400 milionów euro, w a drugim wynosił „skromne” 152 miliony euro. Warto przy tym dodać, że Silesia City Center było największą transakcją tego roku, do jakiej doszło w środkowo-wschodniej części naszego kontynentu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *