Polska poza europejskim standardem mieszkaniowym

Data opublikowania: 23 lipca 2014

Panujące w Polsce warunki mieszkalne nijak mają się do poziomu europejskiego? Niestety, okazuje się, że brakuje nam jeszcze, co najmniej 8 milionów lokali, by móc konkurować z przeciętnymi państwami Wspólnoty! Dane opublikowane niedawno przez Europejski Urząd Statystyczny wskazują, że niemal 50% obywateli naszego kraju musi żyć w mieszkaniach, które są przeludnione. Żebyśmy mogli dorównać innym unijnym państwom, potrzebujemy dokładnie 8 milionów 300 tysięcy lokali, w których zamieszkałyby osoby wyprowadzające się z przepełnionych obecnie mieszkań.

Szczegółowe dane wskazują, że w Unii Europejskiej 17% mieszkańców musi żyć w przeludnionych mieszkaniach, co oznacza, że Polska wypada zdecydowanie gorzej od średniej europejskiej. Szacuje się bowiem, że w naszym kraju w przepełnionych lokalach mieszka aż 46,3% osób. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że metodologia stosowana do obliczania odsetka ludzi żyjących w nienajlepszych warunkach mieszkaniowych jest bardzo wygórowana, jak na polskie realia. Przykładowo, nie akceptuje się kawalerek, ponieważ standardy europejskie nakazują, by zarówno bezdzietne małżeństwo, jak i nawet singiel miał do dyspozycji, co najmniej sypialnię i pokój dzienny. Jak natomiast wiadomo, w Polsce zakup kawalerki jest bardzo popularny zarówno wśród osób żyjących w pojedynkę, jak i wśród bezdzietnych par.

WarszawaStandardy mieszkaniowe są w Polsce tak niskie, że tylko 2 kraje leżące w Europie wypadły gorzej od nas. Były to Rumunia oraz Węgry. W pierwszym z nich w przeludnionych mieszkaniach żyje aż 51,6% obywateli, natomiast na Węgrzech odsetek ten wynosi 47,2%. Zdecydowanymi liderami są natomiast Holandia oraz Belgia. Problem przeludnionych mieszkań dotyczy tam znikomej liczby obywateli. Dokładniej, zaledwie 2,5% Holendrów musi żyć w przepełnionych lokalach mieszalnych. W Belgii w takich warunkach mieszka tylko 1,6% obywateli. Niewiele gorzej jest w Irlandii (3,2%) czy na Malcie (4,0%).

A kto żyje w najlepszych warunkach? Ponownie są to Belgowie – na jednego mieszkańca przypada tam średnio 2,3 pokoju. Minimum 2 pokoje mają do dyspozycji również obywatele Irlandii, Malty, Cypru, Danii, Norwegii, Luksemburgu i Holandii. Po raz kolejny najtrudniej jest w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce. Poza tym, bardzo mały średni metraż przypada też na mieszkańca Bułgarii i Chorwacji.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *