Polska w top 10 najbardziej atrakcyjnych rynków do inwestowania

Data opublikowania: 27 stycznia 2014

Liderzy w budownictwie biurowcowymO tym, że na polskim rynku nieruchomości dzieje się naprawdę dobrze, wiemy już od pewnego czasu. Zauważyli to także obcokrajowcy – według BNP Paribas Real Estate Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych rynków do inwestowania w nieruchomości komercyjne! Eksperci podkreślają przy tym, że wartość inwestycji w tego typu lokale wzrosła na wszystkich tzw. rynkach niekluczowych, do których zaliczany jest także nasz kraj. Szacuje się, że wzrost ten wynosił na przestrzeni całego ubiegłego roku aż 73%.

Dalsze wyliczenia wskazały, że wszystkie przeprowadzone transakcje na rynku nieruchomościowym były warte 10,4 miliarda euro. Największe zainteresowanie zauważono w przypadku lokali biurowych, które stanowiły przedmiot 51% transakcji. Często inwestowano także w nieruchomości handlowe, wśród których wartość inwestycji na rynkach niekluczowych wzrosła w ciągu roku o 41%. Analitycy zauważają, że mimo rosnącego zainteresowania inwestycjami, słabo wypada rynek najmu tego typu powierzchni. W całym 2013r. na rynkach niekluczowych wynajęto 2,3 miliona m2 nieruchomości komercyjnych. Było to o 3% mniej niż w roku 2012. Eksperci twierdzą, że ma to ścisły związek z hamującym, ale wciąż widocznym spowolnieniem gospodarczym. Zauważają oni, że zwiększa się liczba pustostanów, co przekłada się na spadek opłat czynszowych.

Wzrost zainteresowania inwestycjami w nieruchomości komercyjne dostrzegalny był w ubiegłym roku głównie w stolicy Polski. Podobne zjawisko obserwowalne było także w innych europejskich krajach. Lokale komercyjne przykuwały wzrok zagranicznych inwestorów również w Luksemburgu, Amsterdamie, Bukareszcie, Madrycie czy Dublinie. Za atrakcyjnie dla inwestorów uznano także Brukselę, Rzym i Barcelonę. Wciąż jednak największą popularnością i najwyższą renomą cieszą się nieruchomości komercyjne zlokalizowane w Wielkiej Brytanii, Francji i w Niemczech.

Co ciekawe, według danych BNP Paribas Real Estate, odbicie na rynkach nieruchomości w krajach niekluczowych idzie zwykle w parze z tylko nieznacznie rosnącym PKB, a w niektórych przypadkach nawet z jego spadkiem. Chociaż przybywa tam pustostanów, których czynsze są coraz tańsze, to jednak niska jest podaż nowych nieruchomości komercyjnych. Takie warunki powodują, że inwestycje w lokale biurowe i handlowe są opłacalne, co powinno w dużym stopniu zachęcać do działania inwestorów z innych krajów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *