Polski Holding Nieruchomości debiutuje na giełdzie. Sukces mimo strat

Data opublikowania: 20 lutego 2013

Polski Holding Nieruchomości wszedł na giełdę. Debiut okazał się całkiem udany, mimo sporych strat, które spółka odnotowuje praktycznie od momentu jej powstania, czyli od 2011 r. Po pierwszym dniu, w którym akcje były dostępne na giełdzie, odnotowały 7% wzrost, co stanowi bardzo imponujący wynik. Akcje podrożały z 22 zł do 22,6 zł za sztukę. Sceptycy twierdzą, że to z powodu stosunkowo niskiej ceny wyjściowej akcji.

Zainteresowanie inwestorów było jednak znaczące i z pewnością nie powinno się go bagatelizować. Aż 6 tys. z nich zdecydowało się zainwestować w akcje PHN. Co więcej, specjaliści przewidują, że cena akcji Polskiego Holdingu Nieruchomości w dalszym ciągu będzie rosła. Składa się na to kilka czynników, a do najważniejszych z nich należą rekomendacje maklerów. W wielu przypadkach takie rekomendacje przekładają się na spory wzrost cen akcji, co można było zaobserwować chociażby na przykładzie debiutu Alior Banku na giełdzie.

PHN ma spore szanse na powtórzenie tego scenariusza, ponieważ tkwi w niej spory potencjał. Spółka powstała z połączenia kilku różnych spółek, które posiadały na własność bardzo zróżnicowane nieruchomości. Były wśród nich zarówno nieruchomości komercyjne, jak i mieszkalne, różniące się powierzchnią, standardem i lokalizacją –w sumie aż 150 różnych budynków o łącznej wartości 2,1 mld zł, w tym między innymi warszawski wieżowiec Intraco.

Zanim akcje spółki pojawiły się na giełdzie, jej jedynym udziałowcem był Skarb Państwa. To także jeden z czynników, który przyczyniał się do strat generowanych od początku istnienia spółki. Nie od dziś wiadomo, że zatrudnienie w państwowych firmach zazwyczaj znacznie przekracza ich realne potrzeby. Zarządzanie tak zróżnicowanym portfelem nieruchomości, a tym bardziej znalezienie im nowych właścicieli nie jest proste, szczególnie w przypadku tak młodej spółki. Mimo tego PHN wciąż starał się rozwijać, inwestując w nowe nieruchomości. Spore straty, które notuje to tylko dowód na to, że jej potencjał nie zdążył się jeszcze rozwinąć. Wszystko może się zmienić jeszcze tej jesieni. Resort Skarbu już od jakiegoś czasu stara się o pozyskanie nowego inwestora dla PHN i właśnie jesienią transakcja ta może dojść do skutku, co z pewnością bardzo dobrze wpłynie na wyniki finansowe spółki, a tym samym na cenę jej akcji.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *