Polski rynek nieruchomości będzie wkrótce należał do… seniorów?

Data opublikowania: 9 lipca 2015

Funkcjonowanie domów seniora w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych jest rzeczą naturalną i bardzo popularną. Wzrost liczby seniorów w Polsce w najbliższych latach będzie sprzyjał rozwojowi mieszkalnictwa pod kątem lokali nisko-metrażowych oraz domów wielorodzinnych z infrastrukturą dostosowaną do osób starszych.

Przewiduje się, że w roku 2030 seniorzy będą stanowić 30% społeczeństwa, a inwestorzy zainteresowani budownictwem mieszkaniowym, winni nadążyć za ich potrzebami.

Rynek nieruchomości dla seniorów

fot. alexraths/bigstockphoto.com

Kompleksowe osiedla senioralne z zapleczem żywieniowym – stołówka lub restauracja, wraz z zakładem rehabilitacyjnym, pojawiają się już w rozwiązaniach projektowych w naszym kraju. Ważnym elementem jest konieczność zapewnienia opieki nad osobami starszymi, którą najczęściej sprawują dzieci lub inni członkowie rodzin. Często dorosłe dzieci nie mieszkają już w pobliżu rodziców i dlatego też rodzina decyduje o konieczności sprzedaży starego i zakupu nowego mieszkania dla emeryta w niewielkiej odległości od rodziny. Przy zakupie mieszkania, brana pod uwagę jest lokalizacja, dostępność do windy, podjazdy, bliskość sklepów i przychodni oraz kościoła. Wysokość przeciętnych polskich emerytur ma również wpływ na wielkość mieszkania, a przeważają tu mieszkania o niewielkim metrażu i niskich kosztach utrzymania.

Nie wszyscy seniorzy zdają się na opiekę rodziny, a popularny zdrowy tryb życia i uprawianie sportu, pozwalają na utrzymanie dobrej kondycji do późnych lat życia. Dlatego też oczekuje się, że domy seniora zapewnią nie tylko dach nad głową, ale również wiele atrakcji kulturalnych i sportowych. Jak na razie polscy emeryci z natury nie są chętni do zmian. Średnia emerytura Polaka wg ZUS wynosi brutto nieco ponad 2000 złotych, co stanowi również ograniczenie udziału seniora na rynku nieruchomości. Mimo wszystko przewiduje się w Polsce powolny rozwój „mieszkaniówki senioralnej”, daleki jednak w porównaniu z krajami Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *