Polskie mieszkania popularne wśród obcokrajowców

Data opublikowania: 14 maja 2014

Polski rynek nieruchomości interesuje obcokrajowców. Najchętniej inwestują na nim Niemcy, chociaż do głosu dochodzą również Ukraińcy. Poza tym, lokale mieszkalne dostępne na polskich ziemiach są gratką dla wielu Brytyjczyków, Francuzów czy Hiszpanów. Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wskazują, że rośnie liczba zagranicznych inwestorów chcących nabyć nieruchomości leżące na terytorium naszego kraju. Największą grupę spośród nich już od 4 lat stanowią nasi zachodni sąsiedzi. Niemniej jednak, zwiększa się także grupa obywateli innych państw, którzy są gotowi wyłożyć pieniądze na zakup mieszkania w Polsce.

Na przestrzeni całego ostatniego roku zagraniczni nabywcy kupili w Polsce o 18,6% mniej lokali mieszkalnych niż w roku 2012. Statystyki te dotyczą jednak wszystkich kupców – zarówno osoby prawne, jak i fizyczne. Okazuje się, że gdyby wziąć pod uwagę wyłącznie osoby fizyczne, to wynik będzie o 4% wyższy niż w roku 2012.

A real estate agent holding keys to a new apartment in her hands

W ubiegłym roku cudzoziemcy kupili w Polsce mieszkania o ogólnej powierzchni wynoszącej 205,3 tysiąca metrów kwadratowych. Daje to kilka tysięcy lokali mieszkalnych, które znalazły nowych właścicieli. Eksperci podkreślają przy tym, że chociaż naszymi mieszkaniami zaczęli interesować się Francuzi i Hiszpanie, to jednak wciąż jeszcze popyt na polskie lokale mieszkalne jest w ogromnym stopniu skoncentrowany. Dokładne dane wskazały bowiem, że na 128 analizowanych krajów, przedstawiciele zaledwie 5 wykazują zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości mieszkalne na terenie naszego kraju. Przez ostatnie lata mieszkania były kupowane głównie przez Niemców, Brytyjczyków, Ukraińców, Hiszpanów i Irlandczyków. Łącznie wykupili oni 40% spośród wszystkich dostępnych na naszym rynku mieszkań.

W ciągu ostatnich 5 lat Niemcy nabyli u nas mieszkania o ogólnej powierzchni 159,8 tysięcy metrów kwadratowych. Brytyjczycy odpowiadali za kupno 103,8 tysięcy metrów kwadratowych, a Ukraińcy kupili ich łącznie 68,1 tysiąca m2. W przypadku Hiszpanów było to 59,6 tysiąca metrów kwadratowych, a w przypadku Irlandczyków 56,2 tysiąca metrów. Skupiając się na danych nie pięcioletnich, a rocznych, można zauważyć szczególnie duży wzrost liczby m2 nabywanych przez obywateli Ukrainy. Szacuje się, że kupili oni, co 9 mieszkanie spośród wszystkich nabytych przez obcokrajowców.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. DomProfit

    Wow, dobre zestawienie!
    Zaskakujące, że aż 40% wszystkich wystawionych ofert mieszkań na naszym rynku zakupili obcokrajowcy – bardzo duży odsetek!

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *