Pomoc rodziców w zakupie mieszkania

Data opublikowania: 16 stycznia 2017

Zakup pierwszego mieszkania jest dla młodej osoby wyzwaniem – szczególnie finansowym, toteż dobrze, gdy ma w tym pomoc ze strony rodziców. Wyniki międzynarodowego badania Grupy ING pokazują, że ponad połowa Polaków jest zdania, że rodzice powinni w tych kosztach partycypować.

Mieszkanie można otrzymać w spadku lub w formie darowizny, co również jest znaczącym wsparciem. Jednak w większości przypadków zamieszkanie na swoim wymaga zakupu nieruchomości. Rodzice mogą współfinansować taki zakup, jeśli posiadają odpowiedni kapitał, a jeśli nie, mogą przystąpić do zakupu jako kredytobiorcy.

Bombaert Patrick/bigstockphoto.com

Młode osoby dopiero zaczynające pracę często nie posiadają bogatej historii kredytowej, która przekonałaby bank do udzielenia im pożyczki opiewającej na kilkaset tysięcy złotych na okres spłaty kilkudziesięciu lat. Ich zarobki mogą również okazać się zbyt niskie, by taki kredyt wziąć samodzielnie. Wtedy z pomocą mogą przyjść rodzice, którzy posiadając już jakiś majątek (dom, mieszkanie), wyższe dochody oraz kilka spłaconych kredytów na koncie, mogą przystąpić do umowy jako współkredytobiorcy. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że bank bada zdolność kredytową wspólnie dla wszystkich kredytobiorców.

Po otrzymaniu kredytu mieszkanie może być spłacane solidarnie lub jedynie przez faktycznego nabywcę, w zależności jakie warunki zostaną między stronami ustalone. Właścicielem mieszkania może być wyłącznie dziecko, albo wszyscy razem, a zapis w księdze wieczystej można zmienić w każdym momencie. Minusem takiego rozwiązania jest jednak krótszy okres kredytowania, ponieważ banki obliczają go tak, by w momencie spłaty kredytobiorca miał maksymalnie 75-80 lat. Jednakże jeśli tylko poprawi się sytuacja finansowa nabywcy, w każdym momencie można podpisać aneks do umowy kredytowej i uczynić go jedynym kredytobiorcą. Wtedy okres spłaty może ulec wydłużeniu. Moment osiągania wyższych dochodów można też wykorzystać na zwiększenie kwot wpłacanych rat, co spowoduje skrócenie okresu kredytowania, a w ogólnym rozrachunku tańszy kredyt z uwagi na niższe odsetki, które obliczane są proporcjonalnie do czasy spłaty.

Obecnie w Polsce odsetek mieszkań własnościowych wśród osób dorosłych jest wysoki, bo stanowi aż 67%, przy czym wynajem stanowi zaledwie 15%. Jest to tendencja odwrotna do tej panujących w krajach Europy Zachodniej, gdzie to rynek najmu jest bardziej wspierany przez państwo, a ilość wynajmowanych mieszkań stanowi 57% w Niemczech, 46% w Austrii i 39% w Holandii.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *