Pompa ciepła

Data opublikowania: 17 maja 2019

Czym jest i jak działa pompa ciepła? Pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania budynku oraz wody. Jej praca polega na wykorzystaniu energii słonecznej zgromadzonej w ziemi, powietrzu i w wodzie gruntowej o każdej porze roku. Są to tzw. dolne źródła ciepła.

Jak działa taka pompa? W kroku pierwszym czynnik roboczy będący mieszaniną cieczy i gazu, odparowuje w tak zwanym parowniku (wymiennik ciepła) i odbiera energię cieplną z dolnego źródła. W kolejnym kroku czynnik ten zostaje zassany do sprężarki w postaci pary o niskim ciśnieniu, gdzie wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Następnie trafia ona do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do górnego źródła i ulega skropleniu. Po drodze przechodzi jeszcze przez zawór rozprężny, który dozuje ilość czynnika trafiającego do parownika. Tam zamyka się obieg termodynamiczny. Obniża się wtedy ciśnienie oraz temperatura czynnika roboczego. Droga ta powtarzana jest cyklicznie. O efektywnej pracy pompy ciepła świadczy współczynnik wydajności grzejnej, w skrócie COP i jest stosunkiem ilości ciepła pozyskanego ze skraplacza do zużytej energii napędowej, np. COP=6 oznacza, że z każdej kilowatogodziny energii elektrycznej otrzymamy 6 kWh ciepła.

źródło: Wikimedia Commons

Dla kogo przeznaczona jest pompa ciepła?

Coraz więcej osób rozważa instalację pompy ciepła w nowym domach oraz modernizację ogrzewania w już istniejących. Głównym powodem tych decyzji są niższe koszty ogrzewania domu i wody, biorąc pod uwagę ciągły wzrost ceny paliw. Prawdą jest, że prawie 2/3 kosztów utrzymania domu pochłania koszt ogrzewania. Pompy ciepła są idealnym i tańszym zamiennikiem dla ogrzewania olejowego i gazowego, zarówno płynnego jak i ziemnego.

Czy to dobry sposób na ogrzewanie domu?

Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla ogrzewania domu, ze względu na niższe koszty budowy nowego domu, które automatycznie wykluczają nam z inwestycji np. budowę komina, czy dodatkowego miejsca na przechowywanie opału. Jest ona również tańsza w eksploatacji, w porównaniu do tradycyjnych sposobów ogrzewania i nie jest skomplikowana w obsłudze. Dość wysokie, poniesione koszty na rzecz zakupu i uruchomienia pompy ciepła zwracają się realnie w terminie od 5 do 7 lat korzystania, w porównaniu do gazu, oleju czy ogrzewania elektrycznego. Ponadto pompa ciepła ma żywotność nawet do 50 lat, co pozwala nam na korzystanie z niej przez długi czas. Polecane są szczególnie jako alternatywa dla ogrzewania olejem, ze względu na dużo niższe koszty, ale również dla ogrzewania gazem ziemnym, które wiąże się z wysokim ceną zainstalowania gazu do budynku. Pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem dla małych i energooszczędnych budynków, w których ciepło utrzymuje się bez nadmiernego ogrzewania. Wtedy inwestycja będzie tańsza i koszty ogrzewania też będą niższe, dlatego montaż pompy ciepła jest inwestycją jak najbardziej opłacalną.

Pompa ciepła a ochrona środowiska

Dzięki wykorzystaniu dolnych źródeł ciepła przez pompę, każdy może ogrzać budynek i wodę w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, a przy tym oszczędzając energię. Pompy ciepła są niezwykle ekologiczną inwestycją, ponieważ nie powodują emisji żadnych zanieczyszczeń. Jedyne powstałe w wyniku ogrzewania pompą zanieczyszczenie, jest związane z produkcją energii elektrycznej, potrzebnej do zasilenia urządzenia, które napędza sprężarkę.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *