Popularne sposoby na niższe raty kredytów hipotecznych

Data opublikowania: 2 lipca 2014

Kredyty hipoteczne należą do jednych z najpopularniejszych produktów finansowych Polsce. Zwykle opiewają na bardzo wysokie kwoty, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób można obniżać ich raty. To tym bardziej pomocne, że kredyty tego typu spłacamy zwykle przez wiele lat, więc są one dość uciążliwe i bardzo często znacznie obciążają domowy budżet. Oczywiście, najprostszą metodą jest wybór takiej opcji kredytowania, która daje maksymalną liczbę rat do spłaty. Dzięki temu, że dłużej spłacamy kredyt, rozbity zostaje on na niższe raty. Jest to dość wygodne, jeśli chodzi o perspektywę miesięczną, jednak z pewnością nieprzyjemny staje się fakt, że spłacamy zobowiązania przez wiele lat, nie widząc końca rat.

House and calculator. Real estate concept background.Poza tym, można postarać się o obniżenie marży naliczanej do kredytu. Dotyczy to jednak tylko tych klientów, którzy wzięli kredyty już jakiś czas temu w momencie, gdy marża była dużo wyższa niż obecnie. Znaczne różnice między cennikiem obowiązującym w chwili podpisywania umowy a tym obecnym dają szansę na wprowadzenie zmian do umowy. Niemniej jednak, w większości przypadków należy liczyć się z uiszczeniem opłaty za dołączenie aneksu do umowy. Mimo to, w wielu sytuacjach opłaca się ponieść jednorazowy koszt w zamian za obniżenie rat nawet o 200-300 zł miesięcznie. Jeżeli nie mamy opcji zmiany marży, możemy pomyśleć o kredycie refinansowym, czyli zaciąganym tylko po to, by móc spłacić ten pierwszy. Dla drugiego banku to szansa na przejęcie klienta od konkurencji, dlatego oferty takich kredytów bywają bardzo ciekawe i z reguły pozwalają rzeczywiście nieco zaoszczędzić. Trzeba jednak dokładnie dowiedzieć się, jakie są dodatkowe opłaty, poza samymi ratami znanego nam już zadłużenia.

Kolejną możliwością jest zdecydowanie się na tzw. wakacje kredytowe. Taka opcja pojawia się praktycznie w każdej instytucji bankowej i umożliwia tymczasowe zawieszenie lub ograniczenie spłaty zadłużenia. Dzięki temu, łatwiej jest przetrwać np. okres wzmożonych wydatków lub trudniejszej sytuacji finansowej w domu. Takie rozwiązania są z reguły darmowe. Ostatnią możliwością jest spłata kredytu w walucie i dotyczy to wyłącznie osób spłacających kredyt walutowy, nie złotówkowy. Czasem nabycie określonej waluty w jednostce innej niż bank, w którym spłacamy dług, jest bardziej opłacalne. Dzięki temu, nie płacimy bankowi za przewalutowanie rat i możemy od razu wpłacać środki w walucie, w jakiej udzielono nam kredytu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *