Portugalskie nieruchomości sprzedają się świetnie

Data opublikowania: 27 maja 2015

Portugalia stała się atrakcyjna dla obcokrajowców, a w szczególności dla emerytów europejskich, kusząc niskimi podatkami, ciepłym klimatem i tanimi nieruchomościami.

Od ubiegłego roku, liczba kupowanych przez cudzoziemców nieruchomości uległa znacznemu zwiększeniu. Popularnymi regionami Portugalii, w których osiedlają się albo czasowo przebywają nabywcy domów lub mieszkań, są aglomeracja lizbońska oraz położony na południu kraju Algarve. Najbardziej zainteresowanymi i najliczniejszymi nabywcami nieruchomości są Brytyjczycy, Niemcy i Holendrzy, a także Chińczycy, natomiast ostatnio do tego grona dołączyli również Francuzi.

Nieruchomosci w Portugalii

fot. robvanesch/bigstockphoto.com

Łagodny klimat, a w szczególności lekkie zimy przyciągają europejczyków i sprawiają, że kupują oni nieruchomości w celu spędzania zim w ciepłym, południowym regionie Portugalii. Głównymi nabywcami są emeryci brytyjscy, niemieccy i holenderscy. Kryzys ekonomiczny Portugalii sprawił, że ceny posiadłości i koszty utrzymania są niższe niż w innych krajach europejskich. Z uwagi na możliwość płacenia niższych niż we Francji podatków, ostatnio nabywcami nieruchomości stali się również Francuzi. Ponadto rząd portugalski zniósł dla unijnych emerytów obowiązek płacenia podatku dochodowego.

Rząd Portugalii w 2012 roku wprowadził dla cudzoziemców z państw nienależących do Unii Europejskiej „złote wizy” uprawniające do stałego pobytu, oraz swobodnego poruszania się w strefie państw Schengen, z których najczęściej korzystają obywatele Chin. Warunkiem przyznania złotej wizy jest utworzenie w Portugalii minimum 30 miejsc pracy lub zakup nieruchomości o wartości ponad 500 tysięcy euro, bądź też zainwestowanie ponad 1 miliona euro. Najwięcej złotych wiz otrzymali Chińczycy, którzy kupują nieruchomości w różnych rejonach kraju, a w szczególności dużym zainteresowaniem cieszą się wyspy. Z tego tytułu do portugalskiej gospodarki wpłynęło 1,2 miliarda euro.

Niestabilność polityczna i terroryzm w wielu turystycznych krajach Afryki i Bliskiego Wschodu powoduje, że coraz atrakcyjniejsza dla Polaków i innych Europejczyków staje się właśnie Portugalia.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *