Powiaty przytłoczone roszczeniami byłych właścicieli nieruchomości

Data opublikowania: 3 sierpnia 2015

Samorządy mają coraz większe problemy z wypłatą odszkodowań dla właścicieli nieruchomości zagarniętych przez państwo. Ministerstwo Skarbu Państwa odmawia im jednak pomocy, która miałaby pochodzić z Funduszu Reprywatyzacji.

Samorządy domagają się od rządu pomocy w wypłacaniu odszkodowań właścicielom znacjonalizowanych nieruchomości. Środki, o które ubiegają się władze lokalne, miałyby pochodzić z Funduszu Reprywatyzacji. Mimo że jest to fundusz celowy, na którym znajdują się pieniądze przeznaczane na wypłatę odszkodowań dla właścicieli i spadkobierców nieruchomości przejętych przez państwo, to jednak Ministerstwo Skarbu Państwa odmówiło pomocy samorządom.

Fundusz Reprywatyzacji

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

O pomoc z Ministerstwa Skarbu Państwa ubiegały się starostwa pochodzące z 4 województw: dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego i śląskiego. Do starań o otrzymanie dodatkowych środków zachęciła ich Warszawa, która jako jedyna otrzyma taką pomoc z Funduszu Reprywatyzacji. W ubiegłym roku przyjęto nowelizację, która dała stolicy szanse na otrzymanie nawet 200 milionów złotych na odszkodowania wypłacane w latach 2014-2016.

Od założenia Funduszu Reprywatyzacji, rozpatrzonych zostało już 1111 wniosków dotyczących odszkodowań za znacjonalizowane nieruchomości. Na wypłatę odszkodowań wydano w tym czasie niemal 2 miliardy złotych. W samym tylko 2014 r. kosztowały one przeszło 413 milionów złotych. Szacuje się, że w tym roku ten poziom zostanie jeszcze przebity. Wszystko to powodowane jest faktem, że po 1944 r., na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, przeprowadzono reformę rolną, która zakładała m.in. nacjonalizację części ziem. Później okazało się jednak, że odbieranie majątków i wysiedlanie właścicieli domów było bezprawne.

Dla samorządów wywiązanie się z obowiązków wobec dawnych właścicieli nieruchomości i ich spadkobierców jest bardzo trudne. Niektóre władze lokalne twierdzą nawet, że będą zmuszone do likwidacji jednostek, które działają obecnie w budynkach przejętych przez państwo. To problematyczne, ponieważ niektóre nieruchomości są zagospodarowane na szkoły lub domy pomocy społecznej. Zakłada się, że ze sprawą odszkodowań zmaga się większość władz powiatów i miast na prawach powiatu.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *