Na warszawskim rynku powierzchni handlowych stabilnie

Data opublikowania: 4 września 2013

Na warszawskim rynku powierzchni handlowych stabilnieRynek powierzchni handlowych w Warszawie ma się naprawdę dobrze. Tak przynajmniej wynika z raportu zatytułowanego „Warszawski rynek nieruchomości”, który został stworzony przez firmę doradczą Jones Lang LaSalle. Odnosi się on do sytuacji wśród warszawskich nieruchomości handlowych zaobserwowanej w II kwartale tego roku.

Biorąc pod uwagę zarówno I, jak i II kwartał 2013 r. stwierdzono, że wyraźnie widoczna była tendencja do rozbudowy już istniejących nieruchomości handlowych. Jako przykład takich działań podano Galerię Mokotów, Złote Tarasy, Park Handlowy czy centrum Klif. Zwrócono przy tym uwagę, że część z nich jest powiększana, a inne ulegają znacznej metamorfozie, zmienia się ich wygląd tak, by ponownie zwrócić na nie uwagę dotychczasowych, jak i nowych klientów. Poza tym, galerie handlowe poszerzają swoje oferty, wprowadzając produkty i usługi nowych firm.

Oprócz tego, eksperci Jones Lang LaSalle zauważyli, że w Warszawie umacnia się tzw. sektor convenience, który obejmuje niewielkie centra handlowe. Zakupy w nich robią głównie osoby, które akurat idą do pracy lub z niej wracają. Podobne centra powstają również na obrzeżach miast, gdzie wcześniej wybudowano osiedla domów jednorodzinnych. Pojawiają się one również w podwarszawskich miejscowościach zaliczanych do aglomeracji warszawskiej. Ponadto, rozwój przeżywają ulice handlowe, czyli te, na których można zaobserwować szczególnie dużą liczbę sklepów i galerii.

Uwagę zwrócono również na wysoką podaż nowoczesnych obiektów handlowych, które w stolicy stanowią 14% zasobów ogólnokrajowych. Co ciekawe, poziom nasycenia powierzchnią handlową wynosi 435 metrów kwadratowych na 1000 mieszkańców, co jest jednym z niższych wyników wśród największych tego typu rynków w Polsce. Niemniej jednak, stabilna sytuacja na rynku powierzchni handlowych przekłada się na wysokie statystyki związane z siłą nabywczą. Są one o 61% wyższe od przeciętnego wyniku krajowego i wynoszą 9294 euro na jedną osobę w ciągu roku.

Jeśli chodzi o wynajem, to zasoby powierzchni najmu w centrach handlowych znajdujących się w aglomeracji warszawskiej wynoszą 1 083 000 metrów kwadratowych. Wskaźnik powierzchni, które nie zostały wynajęte wynosi natomiast ok. 2% i jest jednym z najniższych w Polsce. Stawki czynszu w lokalach handlowych są stabilne. Te typu „prime” w najlepszych centrach handlowych wahają się od 80 do 90 euro za metr kwadratowy.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *