Powoli rośnie polski rynek apartamentów wartych miliony

Data opublikowania: 26 stycznia 2015

Od pewnego czasu dobiegają nas słuchy, że polski rynek nieruchomości ma się bardzo dobrze. Dotyczy to także drogich apartamentów dostępnych w naszym kraju. Niektóre z nich dorównują najbardziej prestiżowym obiektom zagranicznym.

Ożywienie na rodzimym rynku nieruchomości dotyczy praktycznie całego sektora mieszkaniowego i widoczne jest nawet w przypadku najdroższych apartamentów dostępnych w naszym kraju. Choć dwa najbardziej wartościowe, wyceniane na ok. 20 milionów złotych lokale tego typu nie znalazły jeszcze nabywców, to jednak już powstają kolejne penthousy.

Panorama Warszawy

fot. Jacek Kadaj/bigstockphoto.com

Jednym z nich jest część krakowskiego projektu Angel Wawel, czyli mający liczyć sobie 230 mieszkań apartamentowiec budowany przez markę należącą do grupy Star Group Poland. W położonym niedaleko Wawelu budynku znajdować mają się najdroższe apartamenty w kraju. Jego głównym punktem będzie Apartament Królewski z 4 kondygnacjami i powierzchnią liczącą sobie 700 m kw. Właśnie on uważany jest za to lokum, które mogłoby konkurować z luksusowymi lokalizacjami podziwianymi zagranicą.

Luksusowe apartamenty znajdują się również w Warszawie. Według informacji przekazanych przez analityków z Lion’s Banku, ceny stołecznych apartamentów wahają się od 10 do 20 tysięcy złotych za m kw. Najbardziej prestiżowe adresy w Warszawie to ekskluzywne budynki Cosmopolitan przy ul. Twardej oraz apartamentowiec przy Złotej 44. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że podobnych nieruchomości brakuje w innych miastach. Do wyjątkowych, luksusowych można zaliczyć jeszcze tylko Sky Tower we Wrocławiu oraz Sea Tower w Gdyni.

Rynkowi specjaliści są pewni, że w najbliższych latach powstawać będą kolejne ekskluzywne projekty, lecz zauważają, iż nie można liczyć na dynamiczny rozwój tego sektora. Powód jest prosty – grupa docelowa jest tu bardzo zawężona, a wpasowanie w potrzeby niewielkiej grupy zainteresowanych jest trudne i wymaga czasu. Eksperci podkreślają, że sprzedaż drogiego apartamentu zajmuje 3-4 lata. Sprawia to, że deweloperzy podchodzą do tego typu inwestycji bardzo asekuracyjnie, dlatego powstaje ich w Polsce tak mało.

Mimo to mieszkania o najwyższym standardzie budzą ciekawość i znajdują swoich nabywców. W warszawskim Cosmopolitanie zajętych jest już ok. 60% apartamentów. Wolne pozostają m.in. lokale warte 1,2 miliona oraz 12 milionów złotych. W takiej cenie można kupić najwyższej klasy mieszkanie o powierzchni od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych z pełnym, ekskluzywnym wyposażeniem i systemem inteligentnego zarządzania mieszkaniem.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *