Praca zdalna – jak przygotować miejsce w mieszkaniu?

Data opublikowania: 4 maja 2020

Praca w domu to marzenie wielu osób, które na co dzień muszą chodzić do biura. Marzenie, które teraz, w dobie pandemii koronawirusa, spełniło się. Znacząca część społeczeństwa rozpoczęła pracę zdalną – ma to zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i ograniczyć transmisję niebezpiecznego drobnoustroju. Zanim jednak rozpoczniesz pracować w domu zapewnij sobie odpowiednie warunki. Jak przygotować miejsce w mieszkaniu do wykonywania swoich obowiązków biurowych?

Musisz mieć biurko

A jeżeli nie biurko, to przynajmniej stół. Nie możesz, albo przynajmniej nie powinieneś, przez kilka tygodni siedzieć z laptopem na kanapie bądź w łóżku. To fatalnie wpłynie na Twoją produktywność, ale również postawę ciała i zdrowie psychiczne. Biurko to podstawa – wydzielona przestrzeń do pracy i odrobina miejsca na dokumenty, przyrządy biurowe albo chociaż kubek z herbatą (nie kładź go jednak zbyt blisko sprzętu, aby uniknąć zalania) sprawi, że będzie Ci się pracować o wiele przyjemniej.

Foxy burrow/bigstockphoto.com

Zadbaj o odpowiednie krzesło do pracy

Wracając do postawy ciała – Twój kręgosłup kiedyś Ci podziękuje za to, że postanowiłeś o niego zadbać w czasie pracy zdalnej. Zamówienie krzesła w czasach pandemii jest ryzykowne, bo przez internet nie będziesz miał możliwości przetestowania go. Niemniej jednak nie warto zwlekać. Odpowiednia postawa podczas pracy przy komputerze jest bardzo ważna. Złe krzesło może powodować wiele dolegliwości – m.in. bóle głowy, bóle szyi, bóle pleców, zmęczenie. Dlatego, chociaż nie sprawdzisz krzesła osobiście przez zakupem, możesz polegać na opiniach innych, którzy wcześniej kupili dany produkt. Możesz również zapytać znajomych, czy polecają jakieś krzesło albo fotel do biurka. Zawsze jednak wybieraj opcje z możliwością zwrotu towaru. Jeżeli zamówione krzesło okaże się totalnie nietrafione – nic nie stracisz.

Dobre oświetlenie

Praca w półmroku nie będzie sprzyjać ani Twojemu zdrowiu, ani Twojej produktywności. Szybko okaże się, że jesteś zmęczony i zaczniesz marzyć o drzemce. Nie wspominając już o tym, że od nadwyrężania wzroku dostaniesz migreny, a w dłuższej perspektywie – wady wzroku. Zbyt jaskrawe, mocne światło będzie równie niedobre. Zbyt mocny bodziec świetlny może sprawić, że będziesz rozkojarzony i nie będziesz w stanie skupić się na swojej pracy. Najbardziej optymalne jest światło neutralne, czyli takie, którego barwa jest zbliżona do światła dziennego (ok. 4000 K).

Pamiętaj o dobrym rozplanowaniu przestrzeni

To istotne. Biurko powinno stać w pobliżu gniazdek elektrycznych, abyś mógł podłączyć ładowarkę do laptopa oraz inne, niezbędne sprzęty, np. skaner albo drukarkę. Sprawdź również czy w danym miejscu na pewno masz dobry dostęp do internetu oraz zasięg w telefonie. Warto też zastanowić się gdzie, w Twoim mieszkaniu, panuje względna cisza. Wówczas nikt nie będzie Ci przeszkadzał ani Ty nie będziesz przeszkadzać nikomu.

Praca zdalna w domu, choć brzmi jak bajka, nie jest wcale taka łatwa. Aby być produktywnym zostając w mieszkaniu potrzeba odpowiedniego miejsca do pracy, ale również bardzo dużo samozaparcia. Warto pamiętać o tym, aby oddzielać życie prywatne od życia zawodowego.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *