Preferencje mieszkaniowe a wiek

Data opublikowania: 31 października 2019

Zakup mieszkania jest poważną decyzją, podejmowaną w oparciu o wiele czynników. Kupujący mają różne preferencje, które zależne są między innymi od ich wieku. Czego innego szuka singiel, a czego innego rodzina z dziećmi.

Wybierając mieszkanie kierujemy się nie tylko wyposażeniem, metrażem, czy ilością pokoi. Najważniejszym czynnikiem, którego nie można w mieszkaniu zmienić, jest jego lokalizacja. Osoby młode, single lub bezdzietne pary doceniają takie miejsca, w których mogą korzystać z uroków mieszkania w mieście, najlepiej w centrum lub w niedalekiej od niego odległości. Dobrą lokalizacją są tez budynki położone blisko innych atrakcyjnych punktów, np. morza. Cenią sobie bliskość komunikacji, jednak nie jest to dla nich główne kryterium wyboru, ponieważ mogą sprawnie poruszać się po mieście różnymi środkami transportu.

Jeśli natomiast chodzi o powierzchnię mieszkania, będą to najczęściej kawalerki w przypadku singli, a także mieszkania dwupokojowe dla par. Osoby takie cenią sobie nowoczesne rozwiązania. Dobrze widziane będą więc otwarte przestrzenie, kuchnia połączona z salonem, czy nietypowy rozkład pomieszczeń.

Rodziny z dziećmi stawiają przede wszystkim na funkcjonalność mieszkania w codziennym rytmie życia. Szukają większych lokali, co najmniej trzypokojowych, najlepiej z balkonem, tarasem lub ogrodem. Ważna jest dla nich bliskość szkoły, przychodni, sklepów, a także dobre połączenia komunikacyjne. Dobrze, aby w pobliżu był plac zabaw, ścieżka rowerowa, czy inne miejsca rekreacji.

Rynek nieruchomości dla seniorów

fot. alexraths/bigstockphoto.com

Seniorzy natomiast stanowią szczególną kategorię nabywców. W zachodniej Europie, a ostatnio coraz częściej w Polsce, deweloperzy przygotowują dla nich specjalną ofertę. W dobie niżu demograficznego i starzejącego się społeczeństwa mieszkania przystosowane dla seniorów będą coraz bardziej pożądane. Osoby takie bardzo często szukają wygodnego miejsca, do którego chcą się przeprowadzić z większego mieszkania lub domu, które po wyprowadzce dzieci robią się zbyt duże.

Mieszkanie dla seniora, jak i budynek, w którym się ono znajduje, powinno być przede wszystkim pozbawione barier architektonicznych, które osobom starszym znacznie utrudniają poruszanie się. W miarę możliwości należy zrezygnować ze schodów, albo zrobić wygodne podejście z niskimi stopniami. Niezbędna jest winda i szerokie klatki schodowe. Seniorzy cenią sobie również bliskość punktów usługowych i przychodni, a także zieleni w pobliżu budynku, gdzie mogliby odpocząć i się zrelaksować. Najbardziej pożądanymi przez nich lokalami są te położone na parterze lub na najniższych piętrach, najlepiej z balkonem lub z ogródkiem.

Osoby takie cenią sobie tradycyjny rozkład pomieszczeń z oddzielną kuchnią i niezależnymi pokojami. Łazienka powinna być natomiast na tyle duża, aby w razie potrzeby możliwe było zamontowanie w niej barierek i poręczy, które ułatwią codzienne funkcjonowanie.

Bez względu na to, czy mieszkanie chcemy sprzedać, czy wynająć, dobrze wiedzieć, do jakiej grupy docelowej powinniśmy kierować swoją ofertę.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *