Problemy z nowelizacją ustawy o własności lokali

Data opublikowania: 2 listopada 2017

Zmiany przepisów ustawy o własności lokali, mogą uderzyć w deweloperów. Wiele wskazuje na to, że praktyka przekształcania domów jednorodzinnych w minibloki, z kilkoma wyodrębnionymi lokalami dobiega końca.


Prezydent Duda podpisał niedawno nowelizację, jednak prawnicy obawiają się, że może ona uderzyć nawet w inwestorów, którzy zaplanowali budowy na podstawie starych planów zagospodarowania przestrzennego. Po wejściu w życie nowych przepisów deweloperzy będą musieli bowiem skończyć z budowaniem domów jednorodzinnych, z których później wydzielają odrębne lokale i sprzedają jako samodzielne mieszkania. Do tej pory mogli tak robić wykorzystując lukę w obowiązującym prawie. Deweloperzy radzili sobie z tym w ten sposób, że dokonywali faktycznego przekształcenia budynku jednorodzinnego w wielorodzinny, pomijając jednak etap zmiany użytkowania budynku.

nowe prawo

perhapzz/bigstockphoto.com

Postanowił z tym walczyć resort infrastruktury, wprowadzając zapisy, które takim praktykom będą zapobiegać. Wydzielanie nowych lokali będzie odtąd podlegało nowym procedurom, opierającym się na urzędowym zgłoszeniu, czy pozwoleniu na budowę. W budynku takim możliwe będzie wydzielenie tylko dwóch mieszkań.

Dla deweloperów, szczególnie dla tych, które swoje inwestycje zaplanowali dawno temu, opierając się na starych planach zagospodarowania przestrzennego, może to być spory problem. A to dlatego, że nowelizacja nie bierze pod uwagę, że w wielu miejscach w kraju cały czas obowiązują plany zagospodarowania przestrzennego, które dopuszczają wyodrębnienie czterech lokali w budynku jednorodzinnym. Pozwolenia na budowę zostały wydane na podstawie właśnie tych aktów prawa miejscowego.

Resort wskazuje jednak, że akty te należy interpretować uwzględniając przepisy aktualnie obowiązujące, a nie przepisy z czasów, kiedy akty uchwalono. Według resortu deweloperzy, którzy otrzymali pozwolenia na budowę oparte na starych planach zagospodarowania przestrzennego, po wejście w życie nowych przepisów nie będą mogli wyodrębnić w budynku jednorodzinnym czterech, a jedynie dwa lokale. Uzyskanie zgody na wyodrębnienie trzeciego i kolejnych lokali będzie możliwe, gdy inwestor dokona zmiany sposobu użytkowania budynku zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *