Prognozy 2015: na rynku nieruchomości bez zmian?

Data opublikowania: 15 grudnia 2014

Rok 2014 zbliża się do końca, więc rośnie liczba publikowanych prognoz eksperckich. Zakładają one, że w przyszłym roku sytuacja na rynku nieruchomości nie ulegnie zmianie.

Eksperci zakładają, że sytuacja nie ulegnie żadnym drastycznym zmianom. Widoczna ma być kontynuacja trendów, które odnotowano w roku bieżącym.

Jedną z ważniejszych kwestii ma być zakładana stabilizacja cen mieszkań. Uważa się także, że liczba sprzedawanych kredytów hipotecznych utrzyma się na poziomie zbliżonym do tegorocznego. Ponadto więcej osób ma zainteresować się dopłatami przyznawanymi w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Specjaliści przekonani są też, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na następną obniżkę stóp procentowych, co będzie pozytywną zmianą dla osób spłacających lub chcących zaciągnąć kredyty na zakup nieruchomości. Sądzi się również, że w 2015 r. stosunkowo niewiele budynków zostanie oddanych do użytku, co powodowane jest faktem, że w 2013 r. rozpoczęto względnie mało budów, a przeciętne prace trwają właśnie ok. 2 lat.

Rynek nieruchomości 2015W przyszłym roku na zyski liczyć mogą deweloperzy, bo prowadzona przez nich sprzedaż ma utrzymać się na wysokim poziomie, a niewykluczone, że nawet wzrośnie. Jeśli chodzi o ceny mieszkań, to raczej nie ma co liczyć na ich spadki. Jednymi okazjami na tańszy zakup będą zapewne okresowe promocje lub wyprzedaż ostatnich nieruchomości z katalogu dewelopera. W ubiegłym roku przez pierwsze 3 kwartały widoczny był spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi i podobnie ma być w roku 2015. Przyczyną będzie głównie podwyższenie wkładu własnego do 10%.

Uważa się jednak, że w dużych miastach ceny mogą różnić się od tych zauważalnych w bieżącym roku. Na ich ostateczną wysokość wpływ będą miały bowiem głównie czynniki lokalne, a nie ogólnokrajowe. Koszt jednego m kw. będzie kształtowany m.in. przez specyfikę konkretnego rynku, a także przez stopień zainteresowania programem „MdM”. Niższe ceny mieszkań widoczne będą tam, gdzie nieruchomości w ramach „MdM” będą trudniej dostępne. Ceny 1 m kw. w największych miastach mają wahać się 3613 zł w Łodzi do 7239 zł w Warszawie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *