Prognozy 2015: rynek nieruchomości USA odżyje!

Data opublikowania: 23 grudnia 2014

bigstock-business-chart-45297085

Wg najnowszych analiz opracowanych przez 25 specjalistów i sondażu Bloomberga rynek nieruchomości w USA po kiepskim i mocno rozczarowującym roku 2014, już w 2015 odbije się i zdecydowanie wzmocni. To dobra wiadomość dla deweloperów i pośredników nieruchomości.

Prognozy opracowane przez zespół czołowych amerykańskich analityków, ekonomistów i połączone z sondażem Bloomberga zakładają przede wszystkim wzrost sprzedaży nowych domów aż o 16 % w porównaniu do stanu 2014 (wzrost do 510 tysięcy) oraz wzrost sprzedaży na rynku nieruchomości wtórnych – 0 5 procent (do 5,21 mln). Wg danych rynek jest odporny na rosnące stopy procentowe, dzięki czemu w 2015 r. wejdzie szybko w budowę nowych mieszkań, a sprzedaż utrzyma się poniżej tzw. średnich długoterminowych.

Ważnym czynnikiem, który wpłynie na wzrosty amerykańskiego rynku nieruchomości będzie poprawa nastrojów konsumentów oraz wzrost ich dochodów, a także stopniowe, systematyczne i konsekwentne łagodzenie wyśrubowanych dotąd standardów kredytowych.

Główny ekonomista Fannie Mae, Douglas Duncan zwraca też uwagę na historycznie niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, które z pewnością wpłynie na większe zainteresowanie nimi tych, których dotąd z racji na trudne warunki dostania kredytu i zbyt wysokie oprocentowanie nie było na to stać. Jednocześnie analitycy podkreślają, że młodzi wciąż będą wybierać wynajem mieszkań, a nie ich kupno. Nabywcami będą za to osoby w średnim wieku, oraz osoby wchodzące w stan emerytalny, które mają lepsze warunki finansowe do wzięcia kredytu niż Ci, którzy biorą go po raz pierwszy.

Analitycy wiążą również duże nadzieje z nowymi budowami, które wystartowały na amerykańskim rynku jeszcze w tym roku. Sama liczba apartamentów ma się zwiększyć w 2015 o blisko 15 procent, do 1,15 mln. Warto tu zauważyć, że wskaźnik ten jak wynika z danych udostępnionych przez Departament Handlu w listopadzie osiągnął już poziom 1.03 mln.

Prognozy wskazują również, że na koniec 2015 roku do 64 procent spadnie tzw. stopa własności nieruchomości. To zdecydowanie jej najniższy – od 1994 r. stan. Wzrośnie tymczasem średnia stopa ustalana dla kredytów trzydziestoletnich – w ubiegłych tygodniach plasowała się na poziomie 3,93 procent, a w 2015 roku ma wzrosnąć do 4,725 procent.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *