Prognozy dla rynku nieruchomości – rok 2020

Data opublikowania: 13 stycznia 2020

Czy warto teraz kupić albo sprzedać mieszkanie, czy może poczekać jeszcze kilka miesięcy? Czy łatwiej będzie wziąć kredyt hipoteczny, czy banki przykręcą kurek finansowania nieruchomości? Czy wciąż opłaca się wynajmować lokum? Te pytania z pewnością nurtują każdego zainteresowanego rynkiem nieruchomości. Co w tym obszarze prognozują eksperci?

Rok 2019 nie był łatwy dla zainteresowanych kupnem domu czy mieszkania. Mimo tego, że było rekordowo dużo oddanych do użytku inwestycji deweloperskich, to i tak trudno było kupić lokum w rozsądnej cenie. Dużą popularnością cieszyły się też mieszkania z rynku wtórnego, które były tańsze od tych z pierwotnego, a dodatkowo momentalnie gotowe do przeprowadzki.

Rośnie rynek nieruchomości biurowych

fot. Flynt/bigstockphoto.com

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem

Według najnowszych danych BIK na listopad 2019 r., banki udzieliły o 0,7% więcej kredytów mieszkaniowych niż w tym miesiącu rok wcześniej. Wzrost jest delikatny, ponieważ początek 2018 roku był w kredytach napędzany kończącym się rządowym programem Mieszkanie dla Młodych. Na uwagę zasługuje fakt, że znacznie wzrosła średnia kwota udzielanych kredytów (o 9,8%). A wynika to z rosnących cen mieszkań.

Czy kredyty wciąż będą tak tanie i łatwo dostępne? Stopy procentowe wciąż są rekordowo niskie, co wpływa na naprawdę korzystne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Nowością jest jednak fakt, że zgodnie z rekomendacją KNF, do końca 2020 roku wszystkie banki komercyjne muszą mieć w swojej ofercie kredyty ze stałą stopą procentową. Aktualnie prawie wszystkie są ze zmienną stopą procentową, więc rynek czeka rewolucja. A banki będą musiały zrekompensować sobie to, że biorą na siebie ryzyko związane ze zmianą stóp procentowych. Przez to kredyty ze stałą ratą mogą być droższe.

Ceny mieszkań rosną, szczególnie w mniejszych miastach

Pożyczamy średnio coraz więcej na zakup mieszkania głównie dlatego, że nieruchomości wciąż drożeją. Jak wynika z danych, zgromadzonych przez Expander i Rentier.io, ceny ofertowe mieszkań w odniesieniu do sierpnia 2019 r. wzrosły w największych miastach w Polsce średnio o 2,19 p.p. Zauważalny jest również zwiększony popyt na nieruchomości w mniejszych miejscowościach.

Według Ewy Kozłowskiej, eksperta Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) ta tendencja będzie utrzymywać się również w 2020 roku. Jeśli więc chcemy kupić mieszkanie w mniejszym mieście, to najbardziej opłaca się zrobić to jak najszybciej.

Najem wciąż opłacalny

Według ekspertów z ZFPF koszty najmu nie rosną tak szybko, jak ceny nieruchomości. Wciąż więc opłaca się wynajmować lokum, bo można liczyć na zysk w wysokości 7% brutto w skali roku. Mimo tego, że ze względu na wzrost płac i dostępność pomocowych programów rządowych więcej osób stać na własne mieszkanie, to popyt na wynajem raczej nie będzie malał.

Jest bardzo prawdopodobne, że zostanie on zrekompensowany przez potrzeby mieszkaniowe obcokrajowców, którzy tłumnie przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy.

źródło: https://media.bik.pl/publikacje/read/477444/newsletter-kredytowy-bik-listopad-2019-r-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce

https://www.expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-ceny-mieszkan-listopad-2019/

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *