Program Czyste powietrze – aktualna sytuacja

Data opublikowania: 21 października 2019

Okazuje się, że i tej zimy piece węglowe będą powszechnie wykorzystywane. Niestety efekty programu Czyste Powietrze są niewielkie. Tak naprawdę zaledwie 48 tysięcy Polaków do tej pory otrzymało wstępną zgodę na zwrot kosztów poniesionych z tytułu walki ze smogiem.

Rządzący program Czyste Powietrze reklamowali przez długi czas jako największy w historii instrument walki ze smogiem. Został on szumnie ogłoszony na początku 2018 roku. Niestety po ponad roku rezultaty jego funkcjonowania są raczej skromne. Do dofinansowania zgłasza się około siedem tysięcy osób na miesiąc, a wsparcie otrzymują nie wszyscy. Dlaczego tak się dzieje?

Gorlovkv/bigstockphoto.com

Rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka przyznał w rozmowie, że do tej pory złożonych zostało 82 tysiące wniosków na dofinansowanie o łącznej wartości 2 mld złotych. Z tego zapadło 48 tysięcy pozytywnych decyzji, które dotyczą wniosków o łącznej wartości 915 milionów złotych. Warto przy tym pamiętać, że z programu zwracana jest tylko część kwoty.

Oczywiście mowa w tym przypadku nie tylko o samej wymianie pieca, ale i o docieplaniu budynków, wymianie stolarki drzwiowej i okiennej, instalacji Odnawialnych Źródeł Energii czy montażu rekuperacji, a więc wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Z tego widać, że nie wszystkie inwestycje przekładają się na emisję zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Niektóre jedynie zmniejszają jego intensywność.

Program Czyste Powietrze okazał się porażką – co za tym stoi? Duża biurokracja, trudności podczas wypełniania dokumentów, niekomunikatywność urzędników odpowiedzialnych za przyjmowanie wniosków oraz dość niskie dotacje. Przyznają to sami przedstawiciele władz samorządowych. Są oni zdania, że program ten powinien być znacznie prostszy. Zgłoszenia powinny być przyjmowane drogą elektroniczną lub pocztową, a kontrola realizacji powinna być raczej wyrywkowa. To znacznie usprawniłoby wszystkie działania.

Jeszcze ostrzejsi w swoich opiniach są aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego. Podkreślają oni, że w ciągu pierwszego roku działania programu rządowego nie zrealizowano nawet 1% założonego celu, a więc wymiany 3 milionów kopcących kotłów w całym kraju. Mówili o tym głośno już kilka tygodni temu, jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu grzewczego. Są zdania, że bez radykalnej zmiany założeń programu Czyste Powietrze walka ze smogiem w kraju skazana jest z góry na niepowodzenie.

Doktor Krzysztof Księżopolski z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej uspokaja jednak, że program jest poprawiany, a więc pierwszy krok ku dobremu już został zrobiony. Twierdzi, że najgorsze już minęło i teraz żaden przyszły rząd nie będzie mógł zamknąć programu Czyste Powietrze z dnia na dzień.

Budżet omawianego programu to 103 mld złotych na 10 lat. Na rok przypada więc 10 mld złotych. Jednak tak naprawdę jest to kwota wirtualna, gdyż w budżecie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tylko na ten rok zarezerwowano 1,4 mld złotych. To znacznie mniej niż założenia.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *