Program MdM znów w sejmie

Data opublikowania: 30 września 2013

Program MdM znów w sejmieChociaż o rozpoczęciu programu dopłat rządowych „Mieszkanie dla Młodych” mówi się już od dawna, to jednak wciąż jeszcze nie ustalono, jak dokładnie funkcjonować będą planowane dofinansowania. W ostatnim tygodniu września ustawa dotycząca pomocy finansowej, jaką otrzymywać mają młodzi Polacy na zakup pierwszego mieszkania, po raz kolejny trafiła do Sejmu.

Politycy przyznają, że ustawa jest ciągle korygowana i nadal nie wiadomo, jaki będzie jej ostateczny kształt. Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Sejmu znów pojawiły się głosy, jakoby obecna ustawa związana z „Mieszkaniem dla Młodych” była krzywdząca dla części Polaków. Niektórzy posłowie zwracali uwagę na fakt, że ograniczenie pomocy finansowej tylko do mieszkań kupowanych od deweloperów sprawia, iż z dopłat praktycznie w ogóle nie będą mogli korzystać ludzie mieszkający na wsiach, na których deweloperzy po prostu nie funkcjonują. Podobny problem pojawi się w małych miastach, w których deweloperzy nie inwestują tak często, jak w dużych miejscowościach.

Podczas ostatniego posiedzenia Prawo i Sprawiedliwość nadal domagało się także tego, aby program dofinansowań obejmował nie tylko mieszkania z rynku pierwotnego. Politycy z tego ugrupowania twierdzą, że dopłaty powinny być dostępne również dla tych osób, które same chcą wybudować sobie dom oraz dla Polaków, którzy wolą nabyć nieruchomość na rynku wtórnym. Podkreślono przy tym, że pomoc rządu powinna być kierowana też do tych, którzy kupują nieruchomości o charakterze innym niż mieszkalny, ale chcą je zaadoptować, dostosowując do swoich potrzeb. W ten sposób, można by zagospodarować wiele budynków, które obecnie mają status nieużytków.

Politycy należący do Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Ruchu Palikota zgadzają się z opiniami PiS i przyznają, że program „Mieszkanie dla Młodych” wcale nie będzie tak korzystny dla młodych ludzi, jak się tego początkowo spodziewano. Zaznaczają, że warunki otrzymania pomocy finansowej są tak restrykcyjne, iż w rzeczywistości niewiele osób skorzysta z dopłat. Twierdzą również, że taka akcja praktycznie nie poprawi sytuacji młodych Polaków chcących się usamodzielnić, a jedynie pokaże, że rząd stara się coś robić. Niestety, nadzieja na to, że starania zaowocują poważniejszą zmianą jest nikła. Z programu skorzysta najprawdopodobniej tylko niewielka grupa osób, ale będzie można stwierdzić, że rządowi udało się wprowadzić opcję dopłat, a to zostanie uznane za sukces.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *