Program Moja Woda

Data opublikowania: 21 sierpnia 2020

Od 1 lipca wnioskować można o dofinansowanie przydomowych instalacji zbierających wody opadowe. W ramach programu „Moja woda” otrzymać można do 5 tysięcy złotych.


Cele programu „Moja woda”

Celem programu „Moja woda” jest zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych, a tym samym ochrona zasobów wody. To propozycja Ministerstwa Klimatu, które w ten sposób chce zadbać o rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury oraz zapobiegać suszy.

Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dofinansowania przyznawane są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), do których należy składać wnioski. Nabór ruszył już 1 lipca.

Na program przeznaczono 100 milionów złotych, a jego realizacje zaplanowano na lata 2020-2025. Wnioski o dotacje przyjmowane będą do połowy 2024 czerwca. Środki z programu wykorzystać należy natomiast do końca 2024 roku.

Kto może wziąć udział w programie „Moja woda”?

Program „Moja woda” skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują na posesji budowę instalacji zbierających i wykorzystujących wody opadowe i roztopowe oraz zapobiegających ich odprowadzaniu poza teren nieruchomości, np. do kanalizacji deszczowej, bytowo-gospodarczej, czy na ulice.

W ramach programu uzyskać można dofinansowanie 80% kosztów przeznaczone na instalacje wodne, zrealizowane po 1 czerwca 2020 roku. Maksymalna wysokość dotacji wynosi 5 tysięcy złotych.

Pieniądze uzyskane z dofinansowania wykorzystać można na zakup, montaż oraz uruchomienie przydomowych mikroinstalacji wodnych, takich jak oczka wodne, zbiorniki retencyjne podziemne i naziemne, instalacje rozsączające, urządzenia do nawadniania i innego rodzaju zagospodarowania zatrzymanej wody. W trakcie trwania programu uzyskać można jedno dofinansowanie na posesję.

Szczegółowe informacje na temat naborów i warunków programu w konkretnych województwach udzielane są w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *