Program „Stop smog” – ruszył nowy nabór

Data opublikowania: 6 maja 2021

31 marca 2021 roku rozpoczął się nowy nabór do programu mającego na celu walkę z zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Nazwa projektu to „Stop Smog” i został on stworzony po to, by w naszym kraju można było w końcu odetchnąć pełną piersią. Dzięki programowi wspierane są wszelkie inwestycje, których celem jest ograniczenie emisji substancji szkodliwych do powietrza, poprawa jego jakości a także poprawa jakości energetycznej budynków. Na czym polega „Stop Smog?” i kto ma szansę wziąć w nim udział?

Trudne początki

O co właściwie chodzi w tym programie? To proste. O wspieranie tych, którym na sercu leży dobro planety. Niestety początkowo projekt nie został przyjęty zbyt entuzjastycznie – przez dwa lata jego funkcjonowania zawiązano jedynie siedem umów z samorządami, które zezwalały na inwestycje mające na celu termomodernizację nieruchomości oraz wymianę kotłów grzewczych w budynkach. Natomiast koszty całego przedsięwzięcia oszacowano na około 50 milionów złotych.

Gorlovkv/bigstockphoto.com

Teraz będzie lepiej

Dzięki zmianom, jakie w 2021 roku zaszły w obowiązujących do tej pory przepisach, jest szansa, że zainteresowanie programem w końcu wzrośnie. Teraz gminy będą mogły z łatwością aplikować o przyznanie funduszy z projektu. Obecnie sytuacja będzie wyglądać w ten sposób, że gmina będzie musiała sfinansować jedynie 30% danej inwestycji, a reszta leży po stronie państwa. Dzięki temu właściciele budynków będą mogli cieszyć się modernizacjami całkowicie za darmo. To ważne, bo program „Stop Smog” jest skierowany do tych, których nie stać na takie inwestycje, a jednocześnie chcieliby żyć w godnych warunkach i nie zanieczyszczać przy tym planety w nadmiarze.

Dużo chętnych?

Uczestnictwo w projekcie na ten moment zadeklarowało aż 30 gmin. To sporo, a na pewno o wiele więcej niż było przez ostatnie dwa lata. Dzięki nowym przepisom projekt ma szansę się rozkręcić i przynieść wiele korzyści – mieszkańcom gmin, gminom i całemu społeczeństwu.

Program „Stop Smog” to projekt, który dopiero teraz prawdopodobnie nabierze wiatru w żagle. Coraz więcej gmin zainteresowanych jest finansowaniem projektów mających na celu walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Nowe przepisy to dla nich duże ułatwienie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *