Projekt Mieszkanie Plus – założenia programu

Data opublikowania: 21 kwietnia 2016

Zgodnie z zapowiedziami, projekt 500+ był dopiero początkiem całego programu wsparcia dla polskich rodzin. Premier Beata Szydło już zapowiedziała kolejną jego część, czyli projekt Mieszkanie Plus. Oto jego podstawowe założenia.

Projekt wsparcia dla polskich rodzin z dziećmi 500+ już wystartował, a wkrótce ma przynieść Polakom pierwsze wypłaty pieniędzy na latorośle. To pozwoliło premier Beacie Szydło zapowiedzieć już kolejną część całego planu społecznego, który ma poprawić jakość życia Polaków. Teraz czas na program Mieszkanie Plus, który ma przynieść korzyści zarówno osobom chcącym nabyć, jak i wynajmować mieszkanie.

Mieszkanie plus

Goodluz/bigstockphoto.com

Z pierwszych informacji przekazanych przez szefową rządu wynika, że politycy chcą w większym stopniu skupić się na wspieraniu rynku wynajmu. Idąc za przykładem krajów zachodnich i skandynawskich, rząd chciałby ułatwić wynajmowanie, zmniejszając presję związaną z kupowaniem mieszkań własnościowych. W Niemczech, Danii czy Wielkiej Brytanii większość obywateli mieszka w wynajmowanych długoterminowo mieszkaniach, a dopiero po latach, chcąc się ustatkować, decyduje się na kupno domu. Polscy politycy podkreślają, że dogodniejsze warunki wynajmu pozwolą zredukować liczbę zadłużonych osób, które za wszelką cenę starają się o kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy.

Program Mieszkanie Plus miałby być kierowany głównie do rodzin mniej zamożnych, których dochody nie przekraczają średniej krajowej. W tym celu rząd chce wspierać budownictwo mieszkań na wynajem, które będą dostępne w odpowiednio niskich cenach. Konkurencyjny rynek najmu i wielość mieszkań udostępnionych na wynajem za niewielkie kwoty miałaby dawać Polakom większe poczucie stabilizacji i dawać im warunki umożliwiające powiększanie rodziny.

Skąd jednak miałaby brać się niska cena mieszkań? W tym celu rząd chce udostępnić pod zabudowę grunty należące do Skarbu Państwa. Zakłada się, że już sam koszt budowy miałby tu być niższy od przeciętnego. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury zakłada, że taki wynajem mógłby pozwalać na późniejsze wykupienie nieruchomości na atrakcyjnych warunkach. Należy jednak podkreślić, że chociaż znane są już podstawowe założenia programu, to jednak nie został on jeszcze oficjalnie ogłoszony i nie wiadomo, kiedy zostanie wprowadzony.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *