PropTech – nowe technologie w branży nieruchomości

Data opublikowania: 14 listopada 2019

Pewnie wszyscy znamy pojęcie „fintech”, które oznacza innowacje i nowe technologie w usługach i instrumentach finansowych. Także sektor nieruchomości nie zwalnia tempa i wprowadza nowe technologie, dostosowane do oczekiwań klientów. Właśnie tak powstało określenie „PropTech”.

Jeszcze kilkanaście lat temu nie wyobrażaliśmy sobie, że przez internet będzie można wynająć prywatny domek na Malediwach albo włączyć ogrzewanie mieszkania, kiedy jesteśmy w pracy. Teraz technologie te już nikogo nie dziwią, ale z drugiej strony postęp idzie do przodu i trudno wyobrazić sobie, co czeka nas na rynku i usługach związanych z nieruchomościami za kilka lat.

Czym jest proptech?

„PropTech” to połączenie dwóch słów: „property” i „technology”. PropTech to więc w praktyce użycie technologii IT do tego, aby ułatwić ludziom i przedsiębiorstwom poszukiwanie, sprzedaż, kupno, zarządzanie nieruchomościami i korzystanie z nich. Biorąc pod uwagę fakt, że w  PropTech w 2018 r. zainwestowano 4 mld dolarów, można sądzić, że to nie chwilowy trend, a konieczność, której wymagają konsumenci.

Firmy, które zajmują się PropTech to zazwyczaj innowacyjne start-upy, które dostarczają strony internetowe, aplikacje i inne projekty informatyczne, a także nowe modele biznesowe, które mają odpowiedzieć na cyfrowe oczekiwania konsumentów w obszarze nieruchomości.

Od zdalnego sterowania żaluzjami do zarządzania dostawami na budowie

Przykładów zastosowania PropTech jest mnóstwo. Choć pionierem w tych rozwiązaniach są Stany Zjednoczone, to i w Polsce mamy firmy, które prężnie działają w tym zakresie. Najciekawsze rozwiązania zostały nagrodzone podczas PropTech Festival 2019. Między innymi są to:

  • aplikacja, dedykowana dużym firmom, która pozwala pracownikom odnaleźć się w biurze i zarządzać usługami (sprzątanie, ochrona),
  • technologia mechanicznego mycia elewacji budynków,
  • ekologiczne solarne ławki i ładowarki uliczne,
  • serwis, który pozwala odnaleźć i wynająć salki konferencyjne,
  • platforma do zarządzania ryzykiem budowlanym dachów płaskich,
  • zintegrowane platformy do wynajmowania nieruchomości w celach inwestycyjnych.

vichie81/bigstockphoto.com

Jak PropTech będzie wyglądał w przyszłości?

Jak widać, PropTech szybko wkracza do działalności firm, ale także do naszego codziennego życia. Trzeba więc się spodziewać, że nowe technologie w sektorze nieruchomości będą się tylko rozwijać. A to ułatwi nam życie w domu i pracy, firmom pozwoli efektywniej zarządzać biurem i wpłynie pozytywnie na ochronę środowiska. Jest jednak jeszcze druga strona medalu. Ze względu na innowacyjność rozwiązań start-upy muszą zmagać się z zawiłościami prawnymi, problemem odpowiedniego zabezpieczenia danych i pozyskaniem kapitału. Rynek PropTech wciąż wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale daje duże nadzieje na to, że korzystanie i zarządzanie nieruchomościami będzie łatwiejsze jak nigdy dotąd.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *