Prowizje pośredników nieruchomości

Data opublikowania: 14 marca 2012

Chcesz kupić nieruchomość, ale nie masz czasu lub ochoty na samodzielne przeglądanie ofert. Z myślą o Tobie pracują pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Nie pomogą Ci jednak za darmo. Musisz liczyć się z tym, że do ceny domu czy mieszkania będziesz musiał doliczyć prowizję dla agenta.

Obecnie wszystkie licencjonowane biura pośrednictwa działają w oparciu o podobne cenniki. Zwyczajowo pobierają dla siebie od 1do 3 proc. kosztów transakcji sprzedaży. Choć może wydawać się to niewiele, warto dokonać dokładniejszych kalkulacji. Przy nieruchomości wartej 300 tys. złotych, honorarium pośrednika może wynosić od 3 do 9 tys. zł. Bez Prowizja dla pośrednika nieruchomościwątpienia po sumowaniu kwota znacznie się zwiększa i podnosi wszystkie koszty związane z zakupem nieruchomości. Oczywiście w miastach, w których konkurencja jest duża, istnieje możliwość negocjowania prowizji bo cenniki nie są sztywne, jednak rzadko kiedy pośrednicy schodzą poniżej 1 procenta.

Wkrótce sytuacja na rynku pośrednictwa nieruchomości może się diametralnie zmienić. Być może w życie wejdą plany zniesienia licencji dla pośredników, a wtedy dostęp do zawodu będzie miał każdy, nawet ten, kto zupełnie przypadkowo będzie chciał zawojować branżę nieruchomości.  Problem w tym, że spadnie jakość świadczonych usług, jednocześnie spadnie także ich cena. Stanie się tak, ponieważ osoby nastawione wyłącznie na zysk, w zawodzie pośrednika będą widziały tylko szansę na intratny biznes. Tym samym zaniżą stawki prowizji, a pozostali uczestnicy rynku nie będą mogli pozostać w tyle. W takiej sytuacji trudno będzie jednak ocenić, czy usługi pośrednictwa świadczone będą profesjonalnie.

Za co tak naprawdę płaci się takie kwoty pośrednikom? Do ich obowiązków należą:

  • znalezienie mieszkania odpowiadającego preferencjom klienta,
  • ustalenie jego wartości rynkowej,
  • oprowadzanie klientów po wybranych mieszkaniach,
  • negocjowanie cen nieruchomości,
  • sporządzenie umów przedwstępnych i końcowych.

czy taki zakres obowiązków zasługuje na tak duże wynagrodzenie? Dla niektórych cena jest adekwatna, inni z kolei będą woleli zaoszczędzić i mieszkania poszukać na własną rękę.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *