Przekształcenie użytkowania wieczystego – projekt ustawy wraca do komisji

Data opublikowania: 2 sierpnia 2018

Ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność ma wejść w życie w 2019 r. Projekt został przyjęty 26 czerwca 2018 r., a 5 lipca odbyło się jego pierwsze czytanie. Podczas drugiego czytania zgłoszono poprawki, a obecnie znowu trafił on do komisji.

Przypomnijmy, że na mocy ustawy każdy, kto korzysta z działki przeznaczonej na cele mieszkaniowe (w przypadku budynków wielorodzinnych – gdy co najmniej połowę lokali stanowią mieszkania), ma automatycznie stać się jej właścicielem. Nie będzie przy tym wymagana zgoda współmieszkańców ani sąsiadów. Nie będzie też trzeba korzystać z usług notariusza.

nowe prawo

perhapzz/bigstockphoto.com

Ustawa nie dotyczy działek zabudowanych budynkami wyłącznie komercyjnymi bądź takich, na których znajdują się jedynie miejsca parkingowe.

Przekształcenie będzie płatne – przez 20 lat trzeba będzie regulować tzw. opłatę przekształceniową zamiast dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste. Jej wysokość ma być równa kosztowi użytkowania wieczystego na dzień 1 stycznia 2018 r. Podstawą wzrostu mogą być jedynie wskaźniki publikowane przez GUS. Ma to zapobiec nagłemu wzrostowi opłat wskutek zmian cen nieruchomości. Jest to istotne, gdyż dotąd wysokość opłat za użytkowanie wieczyste była dość nieprzewidywalna. Istnieje też możliwość skorzystania z bonifikat w przypadku wcześniejszego uregulowania płatności.

Wprowadzone zostanie także ograniczenie nowych praw użytkowania wieczystego. Własność lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego ma być nierozerwalnie związana z własnością gruntu.

Poprawki do ustawy przewidują zmiany w kwestii bonifikat i rat (usunięcie ograniczeń dotyczących rat, uproszczenie mechanizmu udzielania bonifikat), a także doprecyzowanie kwestii nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Inne poprawki mają na celu doprecyzowanie niektórych przepisów i usunięcie niejednoznaczności. Zaproponowano też wykreślenie jednego z przepisów zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *