Prześwietl dewelopera zanim dokonasz transakcji

Data opublikowania: 10 stycznia 2011

Prześwietl dewelopera zanim dokonasz transakcjiKupując nieruchomość musisz być w stu procentach pewny, że dokonujesz słusznego wyboru i że transakcja jest bezpieczna. Najlepiej więc wybierając dewelopera przy kupnie nieruchomości jest skorzystać z usług już sprawdzonego np. przez rodzinę, czy przyjaciół. Jednak nie zawsze znamy kogoś takiego, a po drugie kondycja finansowa firm działających na tak dużą skalę jest bardzo płynna i w przeciągu roku z numeru jeden firma deweloperska może spaść na koniec stawki.

Najbardziej podstawowe informacje o deweloperze otrzymamy w Krajowym Rejestrze Sądowym, Polskim Związku Firm Deweloperskich i w Polskim Związku Pracodawców Budowlanych. W ten sposób dowiedzieć się można, czy przedsiębiorca jest wypłacalny, czy niepostawiony został w stan likwidacji, czy nie cofnięto mu stosownych zezwoleń i pozwoleń.

Po drugie. kiedy otrzymamy umowę do podpisania oczywiście przeczytajmy ją dokładnie, ale najlepiej jest ją przekazać fachowcom, czyli prawnikom i radcom prawnym, którzy sprawdzą jej zgodność z prawem i rozwieją jakiekolwiek wątpliwości. W umowie muszą być wyraźnie zaznaczone warunki przekazania własności mieszkania, terminy, w jakich postępować będą kolejne etapy budowy i oddania mieszkania do zasiedlenia. Jakie będą ewentualne kary za niedotrzymanie terminów, a co najważniejsze, w jakim stanie ma być mieszkanie przed jego oddaniem nowym właścicielom i musi być wypisana lista materiałów, z których powstanie dom i jego wykończenie. Podana musi być cena mieszkania i ewentualne zmiany podczas waloryzacji. Musi być też punkt mówiący o ewentualnym wycofaniu się z umowy i jego konsekwencjach i kosztach. Można też zaznaczyć, że przy oddawania mieszkania, czy domu obecny będzie musiał być obecny inspektor budowlany oraz sposób i termin naprawienia ewentualnych usterek przez nas zgłoszonych.Umowa nie może zawierać klauzul niedozwolonych przez UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Przed podpisaniem umowy trzeba się też rozeznać się jak wygląda sprawa własności ziemi, na której stanąć ma lub staje już nasz dom. Musimy mieć pewność, że działka ma wymiary takie, jak w dokumentach, czy deweloper jest jedynym właścicielem gruntu, czy nie jest on zadłużony. Informacje te otrzymamy w sądach rejonowych, które prowadzą księgi wieczyste dla wyznaczonych terenów. W gminie można też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, czy na pewno w tym miejscu przewidziane jest budowanie czegokolwiek, a dokładnie tej inwestycji.

Umowa przedwstępna może być zwykłą umową natomiast ta ostateczna musi być sporządzana w formie notarialnej, bo po prostu w innym wypadku jest niewiążąca, czyli nieważna. Dobrą metodą na sprawdzenie wiarygodności dewelopera są obecnie wszelkiego rodzaju fora internetowe i informacje na stronach portali prawniczych.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Karw86

    Tyle jest teraz oszustów, więc lepiej być czujnym, żeby nie dac się wyrolować

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *