Przewidywane ożywienie na rynku mieszkań używanych

Data opublikowania: 1 września 2014

Polska branża nieruchomości nadal nieźle sobie radzi. Analitycy są przekonani, że wraz z zakończeniem wakacji, zauważalne stanie się ożywienie na rynku mieszkań używanych. Tradycyjnie, związane będzie to z powrotem studentów na uczelnie, jednak to nie jedyny powód. Przed rokiem akademickim zawsze widoczny jest większy ruch na rynku nieruchomości, jednak liczba osób inwestujących w mieszkania wyłącznie z tego powodu, nie jest szczególna. Na nabycie lokum na własność mogą pozwolić sobie albo najzamożniejsi studenci, albo osoby, które zdecydowały skorzystać się z programu wsparcia rządowego Mieszkanie dla Młodych. Niemniej jednak, niektórzy klienci kupują mieszkania głównie po to, by zarabiać na ich wynajmowaniu, udostępniając je studentom.

MdMEksperci zwracają przy tym uwagę na fakt, że od połowy ubiegłego roku ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają. W niektórych dużych miastach utrzymują się na względnie równym poziomie, w innych nieznacznie wzrastają. Obecnie widać, że w większości przypadków udało się je ustabilizować. Zakłada się, że ten stan rzeczy będzie obserwowany co najmniej do końca tego roku. Największy popyt jest i będzie dotyczył lokali 2-pokojowych, na które decyduje się ok. 40% nabywców. Ok. 30% Polaków inwestujących w mieszkania wybiera te 3-pokojowe. Spada natomiast zainteresowanie kawalerkami, na które decyduje się już tylko 12% kupców. Taki sam jest odsetek Polaków inwestujących w mieszkania posiadające 4 pokoje.

Mniejsze zainteresowanie kawalerkami powodowane jest głównie faktem, że ich ceny są tylko nieznacznie niższe od kosztów, jakie trzeba ponieść decydując się na lokal 2-pokojowy. Mimo to, wciąż chętnie kupują je inwestorzy, którzy dopatrują się w nich dużych szans na zarobek w przypadku udostępnienia pod wynajem. Nie wiadomo jednak, jak sytuacja na rynku mieszkań wtórnych będzie wyglądała w przyszłym roku, gdy zwiększony zostanie wkład własny, jakiego wymaga się przy korzystaniu z programu MdM. Niemniej, specjaliści twierdzą, że dopłaty rządowe do mieszkań młodych Polaków wcale nie mają większego wpływu na sytuację w branży.

Część ekspertów jest przekonanych, że w związku z podniesieniem limitów, w przyszłym roku młodzi Polacy będą mniej aktywni i niechętni do nabywania mieszkań. Oznacza to jednak, że jeszcze w tym roku ruszą do kupowania lokali, by wykorzystać sprzyjające im zasady przyznawania dofinansowań. Chcąc zaoszczędzić, młodzi Polacy będą zapewne kupowali mieszkania w starych blokach z wielkiej płyty. Są one stosunkowo niedrogie i łatwiej jest uzbierać na wkład własny. Zakłada się, że spore zainteresowanie nimi będzie widoczne jeszcze przez kilka następnych lat.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *