Przygotowanie mieszkania do wynajmu

Data opublikowania: 13 lipca 2011

Mieszkanie na wynajemJeżeli dysponujesz wolnym lokalem przeznaczonym na wynajem, pewnie zastanawia Cię, jak przygotować mieszkanie do wynajęcia tak, abyś nie miał problemu ze znalezieniem chętnego. W tym artykule znajdziesz zestaw rad, które dadzą Ci szansę na długi i stabilny wynajem.

Na początku przede wszystkim postaw sobie pytanie: kogo szukasz? Kim będzie Twój klient? Odpowiedź jest uzależniona od lokalizacji i standardu Twojego lokalu. Co do lokalizacji, to jej nie zmienisz. Co do standardu, to tutaj niemal wszystko zależy od Ciebie.

Z grubsza rzecz biorąc możesz dopasować się do trzech segmentów rynku:

1. Najwyżej jest klient ekskluzywny – menedżerowie, specjaliści z mieszkaniami opłacanymi przez firmy itp. Dla nich musisz zapewnić naprawdę wysoki standard, tak wykończenia, jak i wyposażenia.

2. Po środku jest klient z przeciętnie zasobnym portfelem. To główna część rynku. W tym poradniku znajdziesz sugestie, jak dostosować ofertę do niego.

3. Na końcu jest klient ekonomiczny. W ośrodkach akademickich grupa tworzona głównie przez studentów. Celowanie w ten segment wielu wynajmujących uważa za najlepszą strategię. W końcu wymaga to najmniejszych inwestycji. Lecz bywa to złudna oszczędność. Osoba akceptująca niechlujny lokal sama często będzie go niechlujnie użytkowała. Mieszkanie szybko ulegnie zniszczeniu. Jeżeli nie chcesz obniżać jego wartości, a poza tym szukasz spokojnego układu z kulturalnymi i odpowiedzialnymi ludźmi, stwórz warunki, w których tacy ludzie będą skłonni mieszkać.

Mieszkanie musi być schludne

Co to oznacza? Że ma być zadbane. Podstawowa sprawa to wysprzątanie go, wywietrzenie oraz pomalowanie. Równie ważne są meble. Pamiętaj, że schludne nie oznacza drogie. Jeśli zastanowisz się chwilę i jesteś gospodarny, sprawisz, że Twoje mieszkanie stanie się przyjemne bez dokonywania dużych inwestycji:

 • Sprzątanie mieszkania

Nic skomplikowanego. Zadbaj o to, aby poprzedni lokatorzy zostawili lokal czysty. Jeśli jest taka potrzeba, sam go posprzątaj lub wynajmij kogoś, kto zrobi to za Ciebie. Upewnij się, że czysta jest lodówka (zaniedbana bardzo zniechęca potencjalnych lokatorów, w końcu będą trzymać tam jedzenie). Przeczyść także rury preparatem udrażniającym. Czasami taki zabieg pozwoli pozbyć się przykrego zapachu wydobywającego się z kanalizacji.

 • Malowanie

Odświeżenie ścian to nie jest duża inwestycja, a może mieć kluczowe znaczenie. Przede wszystkim kolorem łatwo stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Będzie to więc niezwykle istotne w małych lokalach. Tam warto użyć jasnych kolorów, gdyż one są mniej przytłaczające i optycznie powiększą pomieszczenia. Jednak jeśli nie wynajmujesz klitki, użycie innych kolorów jest opcją wartą rozważenia. Za ich pomocą trafnie dobranych barw możesz nadać mieszkaniu klimat, a tym samym podnieść jego rynkową wartość.

 • Meble

To słabość większości lokali obecnych na rynku. Właściciele wynajmowanych mieszkań często meblują je sprzętem, który wygląda tak, jakby został wyciągnięty ze śmietnika. To straszny błąd, szczególnie wtedy, gdy mieszkanie ogólnie robi dobre wrażenie. Poplamiony, brudny dywan, zdezelowana wersalka, szafa „po wuju” mogą popsuć nawet nowe, świeżo oddane do użytku i fajnie wykończone mieszkanie.

Dobór mebli do mieszkania przeznaczonego na wynajęcie nie jest zbyt trudną sprawą. Trzeba się kierować prostymi zasadami. Meble te mają być:

 • schludne
 • funkcjonalne
 • wytrzymałe

Jeśli przyjrzysz się ofertom sklepów meblowych, zauważysz, że wcale nie oznacza to, iż musisz wybierać najdroższe rzeczy. Często wręcz odwrotnie – kosztowny sprzęt bywa mało praktyczny (np. za duża sofa w za małym pokoju). Schludne są meble takie, których budowa jest dopasowany do ich funkcji. O ile nie kosztują tyle, aby ich wykonanie mogło uwzględnić drogie materiały, zdobienia i tego typu ulepszenia, mają być skonstruowane na zasadzie minimum. Nie ma nic gorszego niż tandeta udająca luksus. Do tego taka tandeta jest zazwyczaj mało wytrzymała. O tym już wspominałem – meble mają być odporne na uszkodzenia. Lokatorom zaoszczędzi to problemów, a Tobie obowiązku zbyt częstej wymiany zniszczonych krzeseł, stołów, łóżek…

Kwestia funkcjonalności mebli jest bardzo istotna. Zależy ona od tego, jak mieszkanie będzie użytkowane. Jeśli planujesz wynajęcie mieszkania tylu osobom, że każdy pokój będzie zamieszkiwany oddzielnie, zadbaj o urządzenie pomieszczeń tak, aby były w pełni samodzielny. Co to oznacza? Ma być tam miejsce do spania, pracy oraz do trzymania rzeczy takich jak ubrania czy książki.

Miejsce do pracy to biurko lub stół plus krzesło. Stół jest rozwiązaniem lepszym, bo bardziej uniwersalnym.

Miejsca na przechowywanie rzeczy. Szafki powinny umożliwiać przechowywanie zarówno ubrań złożonych, jak i wieszanych na wieszakach. Do tego przydałoby się trochę półek na książki i ewentualne fotografie czy inne drobiazgi.

Miejsce do spania. Dostosuj sprzęt do wielkości pomieszczenia. Bardzo częstym błędem jest kupowanie łóżek do małych pomieszczeń. Pamiętaj, że łóżko pełni tylko jedną funkcję – służy do spania. Zajmuje więc mnóstwo przestrzeni, która potrzebna jest także na mebel do siedzenia w ciągu dnia. Z tego powodu dużo rozsądniej jest zainwestować w coś składanego: wersalkę lub rozkładany tapczan (np. typu amerykanka).

Jednym ze sposobów meblowania jest pozostawienie mieszkania pustego i dopasowanie jego wyposażenia do sugestii lokatorów. Dzięki temu masz gwarancję, że będą oni zadowoleni z lokalu i być może zdecydują się na długi oraz stabilny wynajem.

Pamiętaj, że stary, zniszczony i obleśny sprzęt obniża wartość Twojego lokalu. Jeśli możesz wstawić do niego tylko takie meble, to lepiej zrezygnuj i wynajmuj mieszkanie jako nieumeblowane.

 • Odświeżenie łazienki

Łazienka jest jednym z kluczowych elementów wpływających na decyzję przyszłego lokatora o wynajęciu mieszkania. Koniecznie ją wysprzątaj. I to dokładnie! Jeżeli poprzedni wynajmujący nie dbali o nią, doprowadź ją do porządnego stanu. Usuń wszelkiego rodzaju naloty. O ile jest taka potrzeba, to odśwież też fugi, wymień silikon na łączeniach. Oglądający lokal po wejściu do łazienki ma poczuć świeży zapach i zobaczyć higieniczne, czyste sanitariaty. Jeśli poczuje obrzydzenie, to już go straciłeś.

Przygotowując mieszkanie do wynajęcia, kieruj się 4  prostymi zasadami:

 1. mieszkanie ma być schludne
 2. wyposażenie ma być praktyczne
 3. przestrzeń ma być rozplanowana ergonomicznie
 4. aranżacja ma być dopasowana do klienta

Na koniec prosta zasada, która podsumowuje cały ten artykuł:

Spójrz na mieszkanie tak, jakbyś sam miał w nim mieszkać. Czujesz, że to w porządku pomysł? W takim razie bez problemu znajdziesz dobrego klienta.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *