Pseudozamiana mieszkania – jak dokonać zamiany mieszkań spółdzielczych?

Data opublikowania: 7 października 2010

Pseudozamiana mieszkańZmiana mieszkania odbywa się przeważnie, dlatego, że danej rodzinie w obecnym lokalu robi się za ciasno. W innych wypadkach utrzymanie go jest ponad ich możliwości finansowe albo po prostu nie odpowiada im okolica i szukają mieszkania w innej dzielnicy, gdzie np. będą mieli bliżej do pracy.

W takiej sytuacji ludzie decydują się na sprzedaż starego i kupno nowego. Istnieje jeszcze łatwiejszy sposób na nowe mieszkanie, czyli wymienienie się lokalami z kimś innym. W firmach zajmujących się nieruchomościami na pewno znajdziemy oferty ludzi chcących się wymienić swoim mieszkaniem. Najłatwiej popytać w obrębie własnej spółdzielni, jeśli nie mamy wykupionego lokalu, w którym mieszkamy, choć obecnie to dość rzadko spotykane. Warto wybrać się do siedziby władz spółdzielni i zapytać, jeśli szukamy większego lokalu, czy przypadkiem nie ma takich osób, które zalegają z czynszem i zaproponować im zamianę na swoje – tańsze w utrzymaniu. W siedzibie otrzymamy też informacje o ludziach chcących powiększyć swój metraż, pomoże nam to, jeśli my chcemy zmniejszyć swój.

Kolejnym sposobem są ogłoszenia w prasie i internecie, ale takie oferty musimy sami dokładnie sprawdzić, by przede wszystkim nie „odziedziczyć” mieszkania z długami lub prawem dożywocia. Zarówno w przypadku wymiany, czy też zamiany mieszkań własnościowych, jak i spółdzielczych konieczna jest wizyta obu stron u notariusza. Oczywiście najpierw trzeba sprawdzić, czy dany lokal nie jest zadłużony, o czym dowiemy się w spółdzielni. Dla własnego spokoju warto poprosić o zaświadczenie od spółdzielni. Jeśli mieszkanie jest zadłużone, wtedy trzeba się dogadać, co z tym zadłużeniem zrobić i kto, i jak ma je spłacić.

Kiedy udajemy się do notariusza trzeba mu przedstawić zaświadczenia o tym, że w danej spółdzielni ma się mieszkanie, jeśli ktoś ma własnościowe mieszkanie spółdzielcze powinien mieć wpis do księgi wieczystej, wtedy wystarczy z niej wypis kosztujący ok. 30 złotych – odpis zwykły. Opłata notarialna jest naliczana wtedy od wartości rynkowej większego mieszkania i wynosi 2% tej sumy. Można się umówić, kto opłatę wniesie, przeważnie osoba biorąca większe mieszkanie. U notariusza strony zobowiązują się do przeniesienia własności nieruchomości jednej strony w zamian za lokum tej drugiej.

Jeśli nie ma się praw własności do danego lokalu spółdzielczego, nie trzeba udawać się do notariusza Wtedy wystarczy zgoda spółdzielni na zmianę mieszkania lokatorskiego na inne. Po złożeniu stosownego wniosku podobnie jak u notariusza składa się oświadczenie, że swoje prawa do lokalu przenosi się na inną osobę, która to przekazuje nam swoje prawa do swojego mieszkania. Opłaty związane z taką zamianą to koszty, jakie trzeba ponieść przy zapisywaniu nas do nowej spółdzielni. Osoba wymieniająca się na mniejsze mieszkanie otrzymuje oczywiście różnicę w wartości lokali, od której trzeba zapłacić podatek dochodowy, jeśli własność mieszkania powstała po 2007 roku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *