Raport o finansowaniu nieruchomości w Polsce

Data opublikowania: 15 czerwca 2015

Kierując się opiniami instytucji udzielających finansowania nieruchomości, Jones Lang LaSalle opracowała raport analizujący kondycję tego rynku w Polsce. Co wynika z raportu?

Badania potwierdziły wysokie zainteresowanie ankietowanych udzielaniem kredytów budowlanych oraz inwestycyjnych dla rynku nieruchomości. Zainteresowanie taką opcją wykazało aż 69% respondentów. Jednakże od kredytobiorców żąda się coraz więcej zabezpieczeń finansowych. Pod uwagę przy przyznawaniu powyższych kredytów bierze się jakość i lokalizację nieruchomości, sytuację biznesową inwestora lub dewelopera oraz wysokość wkładu własnego.

Finansowanie inwestycji

fot. kadmy/bigstockphoto.com

Dużym zainteresowaniem cieszą się kredyty budowlane, a wśród nich najczęściej finansowane są projekty handlowe oraz biurowe i magazynowe. W segmencie nieruchomości handlowych na rynkach regionalnych transakcje w 2014 roku wyniosły 310 mln euro. Na rynku inwestycyjnym ubiegłego roku na sektor biurowy przypadło 50% wartości umów kupna/sprzedaży. Większe zyski i większe ryzyko kredytujących, to domena instytucji oferujących alternatywne źródła finansowania, zainteresowanych sektorem biurowym oraz magazynowym.

Na korzystne warunki kredytowe i niższe niż pół roku temu marże liczą inwestorzy nieruchomości. Niski całkowity koszt finansowania utrzymuje się w całej Europie, a przede wszystkim w Niemczech, gdzie finansujący mają dostęp do waluty z listów zastawnych oraz landesbanków. Banki i inwestorzy, działając w środowisku niskich stóp procentowych nie mają pewności na utrzymanie oprocentowania depozytów na tym samym niskim poziomie. Nowe rozwiązania i nietypowe warunki kredytowania oferują w Polsce różne podmioty finansowe, które z powodzeniem zaczynają konkurować z podmiotami niemieckimi.

Kupnem i sprzedażą obiektów zainteresowani są zarówno inwestorzy jak i finansujący. Stabilna gospodarka, a nawet poprawa koniunktury, wzrost PKB wynoszący 3,3% w 2014 roku, zachęca do rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych. Zgodnie z opinią międzynarodowej firmy doradczej JLL, Polska jest atrakcyjna dla inwestorów pod względem warunków cenowych i łatwego dostępu do finansowania na dogodnych warunkach kredytowych.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *