Raport z rynku nieruchomości wtórnych

Data opublikowania: 18 listopada 2013

Rynek nieruchomości wtórnych ma się w Polsce bardzo dobrze. Eksperci podkreślają jednak, że tylko do końca tego roku można liczyć na uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości bez obowiązku posiadania wkładu własnego. Sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania. Najlepiej schodzą te nieruchomości, które są stosunkowo niedrogie. Analitycy twierdzą, że w związku ze sporym popytem, nie należy spodziewać się spadku wartości mieszkań w polskich miastach. To ważna informacja zarówno dla tych, którzy chcieliby kupić mieszkanie na własne potrzeby, jak i dla tych, którzy chcą zainwestować w nieruchomość, by móc ją wynajmować, czerpiąc z tego stale zyski.

Należy jednak podkreślić, że warunki zaciągania kredytów są coraz gorsze. Wynika to głównie z faktu, że część instytucji bankowych zdecydowała się na podwyższenie marż. W ostatnim czasie 6 banków zdecydowało się na ich zwiększenie. Poziom podwyżek nie przekraczał jednak 0,1%. Przeciętna marża przy kredytach z wkładem własnym wynosi obecnie 1,67%, czyli jest o 0,2% wyższa niż miesiąc wcześniej. W przypadku kredytów bez wkładu własnego średnia marża wynosi obecnie 1,90%. Mimo tego, jest to wciąż dobra opcja dla wszystkich tych, którzy nie są w stanie zapewnić sobie wkładu własnego, który będzie obowiązkowy od początku przyszłego roku. Przypomnijmy, że zgodnie z Rekomendacją S, aby uzyskać kredyt hipoteczny, klient banku będzie musiał dysponować wkładem własnym w wysokości przynajmniej 5% wartości mieszkania, które planuje kupić.

Podkreśla się przy tym, że wszystko wskazuje na to, iż sytuacja gospodarcza w kraju będzie się w najbliższym czasie poprawiała, a to powinno zachęcać do inwestowania w mieszkania. Dodatkowo, do zaciągania kredytów na zakup nieruchomości skłaniają rekordowo niskie stopy procentowe. To one sprawiają, że nawet przy podniesionych marżach, raty kredytów nadal się relatywnie niskie. Średnie oprocentowanie sięga dzisiaj poziomu 4,34%. Specjaliści zauważają, że sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, obecnie w wielu przypadkach raty są o kilkaset złotych niższe. Dodając do tego fakt, że kupując mieszkanie można zarabiać na nim jeszcze poprzez jego wynajem, inwestycje w nieruchomości stają się naprawdę opłacalne. Co więcej, ryzyko takiego inwestowania jest naprawdę niewielkie.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *