Raport z sytuacji na rynku nieruchomości

Data opublikowania: 25 kwietnia 2013

Raport z sytuacji na rynku nieruchomościCi, którzy oczekiwali znacznego ożywienia na rynku nieruchomości w marcu, rozczarowali się. Nie odnotowaliśmy wzmożonego zainteresowania kupujących ani mieszkaniami z rynku wtórnego, ani ofertą deweloperów. Być może wynika to z przedłużającej się zimy, która tradycyjnie już wiąże się z zastojem na rynku nieruchomości. Początek kwietnia również nie przyniósł przełomu, jednak coraz wyższe temperatury, które od jakiegoś czasu panują na zewnątrz pozwalają przypuszczać, że już niebawem popyt na nieruchomości znów się zwiększy.

Niezbyt duże zainteresowanie ze strony kupujących przekłada się też na stabilne ceny. W marcu były one niemal identyczne jak w lutym W przypadku większości dużych miast ceny zmieniały się zaledwie o ułamki procenta, co w przeliczeniu na złotówki stanowi zmianę o maksymalnie 20 zł. Wyjątek stanowi Sopot, w którym rynek nieruchomości tradycyjnie już jest dość specyficzny. Przeważają tam oferty luksusowych mieszkań i apartamentów w odpowiednio wysokich cenach. W marcu odnotowano jednak niewielki spadek średniej ceny metra kwadratowego w tym mieście. W porównaniu do lutego różnica wynosi 1,5%, a więc ok. 140 zł/ m.kw.

Nieco lepszy obraz aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości uzyskamy porównując aktualne ceny mieszkań z tymi sprzed roku. W większości miast ceny metra kwadratowego poszły w dół. Największe spadki odnotowano we Wrocławiu. Ceny spadły tam o blisko 7,5%. Duże spadki odnotowano także w Lublinie (6,3%) oraz w Kielcach (5,8%). Stabilny poziom cen utrzymuje się natomiast w Bydgoszczy, Gdyni i Sopocie. W porównaniu do marca ubiegłego roku ceny spadły tam o nie więcej niż 1%.

Ożywieniu na rynku nieruchomości nie sprzyja z pewnością oferta banków, w której na próżno szukać jakichś interesujących zmian, czy promocji. Banki cały czas bardzo starannie weryfikują wszystkie wnioski kredytowe i nie są skłonne do udzielania kredytów w walutach. Pewne nadzieje budziła wiadomość o rozpoczęciu programu Mieszkanie dla młodych, który miał zastąpić Rodzinę na swoim już w połowie tego roku. Owszem już w maju do sejmu ma trafić projekt ustawy dotyczącej tego programu jednak pierwsze kredyty na preferencyjnych warunkach pojawią się w ofercie banków prawdopodobnie dopiero na początku przyszłego roku.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *