Wreszcie będą regulacje w sprawie renty dożywotniej

Data opublikowania: 10 października 2013

Renta dożywotniaSprawa tzw. odwróconego kredytu hipotecznego przewija się w naszym kraju już od dłuższego czasu. Pomimo tego, że wielu polityków zachwala takie rozwiązanie, wciąż jeszcze nie opracowano jasnych przepisów regulujących taki proceder. Brak wytycznych powoduje, że firmy oferujące takie usługi nie są odpowiednio kontrolowane, a stracić mogą na tym osoby starsze decydujące się na tego typu rozwiązanie. Informacja o tym, że Ministerstwo Gospodarki planuje wreszcie przekazać Radzie Ministrów projekt takich regulacji, daje jednak nadzieję na to, że wkrótce będziemy mogli oddawać nieruchomości w hipotekę w zamian za dożywotnią rentę.

Odwrócona hipoteka to sytuacja, w której osoba starsza postanawia zrzec się praw własnościowych do posiadanej nieruchomości na rzecz określonej jednostki, którą zapewne będzie instytucja bankowa. W zamian za to, będzie otrzymywała dożywotnią rentę mającą być ratalną zapłatą za przekazany budynek. Jednocześnie, pierwszy właściciel będzie miał dożywotnie prawo mieszkania w swoim domu. Dopiero po jego śmierci bank będzie mógł dysponować nieruchomością zgodnie z własnym uznaniem. Takie rozwiązania są już popularne w krajach zachodnich. W Polsce istnieje spore zainteresowanie tą opcją, jednak wciąż brakuje właśnie jasnych przepisów, według których należy postępować przy takich transakcjach.

Projekt, który ma zostać przekazany przez resort gospodarki do Rady Ministrów zakłada, że opłata za przekazaną bankowi nieruchomość będzie mogła być wypłacana w formie miesięcznej, lecz na życzenie pierwotnego właściciela lokum, będzie mogła zostać przekazana w całości. Zabezpieczeniem ma być w tej sytuacji hipoteka, jaka zostanie ustanowiona na danej nieruchomości lub też na prawie do niej. Wszystkie postanowienia związane z odwróconą hipoteką będą musiały zostać zawarte przy podpisywaniu umowy. Pojawi się obowiązek jasnego informowania o wszystkich aspektach zawieranej umowy jeszcze przed jej podpisaniem.

Ministerstwo Gospodarki starało się stworzyć projekt, który byłby możliwie najbezpieczniejszy dla seniorów zainteresowanych ofertą, ale jednocześnie dość korzystny z punktu widzenia instytucji decydujących się na przejęcie nieruchomości i wypłacenie dożywotniej renty. Szczególnie istotną sprawą było jasne spisanie prawa seniora do przebywania w domu, aż do momentu śmierci. To właśnie ten aspekt budził największe wątpliwości osób starszych, które obawiały się, że stracą dach nad głową.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *