Rekordowe wydatki na mieszkania i domy wg raportu GUS

Data opublikowania: 12 grudnia 2019

121 mld zł – tyle wydaliśmy w 2018 roku na zakup nieruchomości. Jest to rekordowa suma w porównaniu z poprzednimi latami, szczególnie że prawie połowa wydatków (54 mld zł) została przeznaczona na zakup mieszkania i domu. Co jeszcze nowego w obrocie nieruchomościami zdarzyło się w zeszłym roku? Analizujemy najważniejsze wątki raportu GUS.

Obrót nieruchomościami to cykliczna publikacja Głównego Urzędu Statystycznego, w którym eksperci analizują wielkość sprzedaży nieruchomości, ich ceny  oraz średnią powierzchnię. Daje nam to obraz na to, co w danym roku wydarzyło się na rynku mieszkań, domów i innych lokali.

Fundusz Reprywatyzacji

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

Najchętniej kupujemy mieszkania w dużych miastach

Obserwując rynek nieruchomości, nie trudno dziwić się tendencji, że największym zainteresowaniem cieszą się domy, grunty i mieszkania na terenach miejskich. W miastach zostało zawartych 62,2% wszystkich transakcji. Najwięcej nieruchomości zostało kupionych na Mazowszu i Dolnym Śląsku , a z kolei najmniej w województwach świętokrzyskim i opolskim.

Polacy najwięcej kupili mieszkań (48,9% wszystkich transakcji), trochę mniej działek budowlanych (34,1%), a najmniej domów (17%).

Rynek pierwotny czy wtórny?

Mimo tego, że w ubiegłym roku zostało oddanych do użytku bardzo dużo mieszkaniowych inwestycji deweloperskich, to Polacy wciąż chętniej szukają lokum na rynku wtórnym. 6 na 10 z nas wybrało w 2018 roku używane mieszkanie. Może być to spowodowane niższą ceną takich lokali oraz faktem, że właściwie od razu można się wprowadzać. W najgorszych przypadkach ogranicza nas remont, który trwa jednak maksymalnie kilka miesięcy. Nie musimy czekać nawet 3 – 4 lat na oddanie inwestycji jak dzieje się to w przypadku rynku pierwotnego.

Z raportu GUS wynika, że nie ma jednak znaczącej różnicy, co do preferowanego metrażu mieszkania.  Na rynku wtórnym kupujemy lokale o średniej powierzchni 55,9 m kw., a na pierwotnym 53 m kw.

Nieruchomości drożeją

Zainteresowanie kupnem nieruchomości nie słabnie. A skoro jest popyt, to sprzedający mogą podnieść ceny bez ryzyka utraty klientów. W 2018 roku nieruchomości były droższe o 6,5% niż przed rokiem. Ceny wzrosły w większym stopniu na rynku wtórnym (7,6%) niż na rynku pierwotnym (5,5%).

W ubiegłym roku Polacy na nowe mieszkanie wydali średnio 311 900 zł, a na takie z drugiej ręki 237 000 zł.

Eksperci przewidują, że będzie utrzymywała się tendencja wzrostu cen, szczególnie popularnych mieszkań o powierzchni 40 – 60 m kw. w największych miastach w Polsce. Dlatego, jeśli planujemy zakup nowego M, warto zabrać się za to jak najszybciej.

źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/obrot-nieruchomosciami-w-2018-roku,4,16.html

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *