Renesans wielkiej płyty – dlaczego mieszkania w budynkach z prefabrykatów stają się coraz popularniejsze?

Data opublikowania: 17 kwietnia 2020

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Za tym trendem podążają również deweloperzy, wykorzystujący prefabrykaty w nowych inwestycjach.

Budynki z wielkiej płyty, kojarzące się z głównie z blokowiskami powstającymi w Polsce od lat 60. do lat 80. XX wieku, przeżywają drugą młodość. Coraz częściej zalety prefabrykatów doceniane są zarówno przez kupujących, jak i deweloperów.

Gudella/bigstockphoto.com

Do wyboru mieszkania w bloku z wielkiej płyty zachęca głównie infrastruktura. Planiści w epoce socjalizmu dużą wagę przykładali do realizacji założeń modernizmu. Zgodnie z nim na osiedlach z wielkiej płyty znaleźć można punkty usługowe, szkoły, przedszkola czy place zabaw oraz tereny zielone, spełniające codzienne potrzeby mieszkańców. Docenić należy również planowanie przestrzenne, dzięki któremu budynki rozmieszczone są w odpowiedniej od siebie odległości i zapewniają poczucie odosobnienia. Osiedla bloków z wielkiej płyty położone są zazwyczaj w dogodnej lokalizacji, najczęściej niedaleko centrów miejscowości. Dodatkowo są dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta.

Wbrew powszechnym opiniom i obawom budynkom z wielkiej płyty nie grozi zawalenie oraz nie ma konieczności ich wyburzania. Ich dobry stan techniczny potwierdziły kontrole oraz badania przeprowadzone przez Instytut Techniki Budowlanej. Dodatkowo zrealizowane kilkadziesiąt lat temu inwestycje obecnie poddawane są regularnym renowacjom i remontom, co jeszcze bardziej wydłuża ich żywotność.

Wielka płyta jest coraz częściej wybierana przez deweloperów

Według danych GUS w 2019 roku w technologii wielkopłytowej powstało 10,8 tysięcy mieszkań oraz domów jednorodzinnych. W 2018 roku było ich 4,8 tysięcy. To duży skok w porównaniu do poprzednich lat, w których zazwyczaj odsetek mieszkań w budownictwie wielkopłytowym nie przekraczał 0,5% wszystkich inwestycji. Wszystko wskazuje również na to, że rosnące zainteresowanie deweloperów prefabrykatami będzie się utrzymywało.

Wpływ na to ma przede wszystkim krótki czas budowy oraz jej niższy koszt. Jak wynika z raportu firmy McKinsey, budynek może być wybudowany nawet o 20 do 50 procent szybciej w porównaniu do bloków wznoszonych w standardowy sposób. Oznacza to skrócenie czasu realizacji inwestycji do kilku miesięcy, a przy tym również zmniejszenie kosztów budowy nawet o 20 procent. Cięcie kosztów jest możliwe m.in. dzięki redukcji zatrudnienia. Współczesna technologia prefabrykacji zakłada tworzenie budynków z gotowych ścian konstrukcyjnych, przez co sama budowa nie wymaga pracy dużej ilości pracowników.

Możliwość skrócenia czasu budowy i jej kosztów to jednak niejedyne powody, dla których technologia wielkiej płyty wykorzystywana jest w najnowszych realizacjach deweloperów.

Obecny rozwój techniki umożliwia tworzenie prefabrykatów wysokiej jakości oraz funkcjonalności, a przy tym trwałych oraz łatwych w montażu. Gotowe elementy betonowe mogą odpowiadać również na współczesne potrzeby społeczeństwa poprzez nadanie im indywidualnych funkcji, np. wbudowanie systemów klimatyzacji, przewodów energetycznych czy solarów.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *